

Niższe wykształcenie to większe zagrożenie przedwczesną śmiercią
Statystyki z USA pokazują, że od 2010 roku w przypadku ludzi bez wyższego wykształcenia wskaźnik śmiertelności wzrósł.

Dwujęzyczność opóźnia rozwój choroby Alzheimera
Ten, kto mówi dwoma językami, później doświacza zaburzeń poznawczych.

Rozwój osobisty: w pojedynkę czy w towarzystwie?
Jak ludzie doświadczają czasu w samotności i z innymi? Wyniki nowego badania Uniwersytetu Bar-Ilan ujawniają złożoność doświadczeń ludzi w różnych warunkach społecznych.

Ekonomiczny Nobel 2020 za ulepszenie teorii aukcji
Tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została przyznana dwóm naukowcom, Paulowi R. Milgromowi i Robertowi B. Wilsonowi, „za ulepszanie teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji".

Nobel z chemii 2020 za "nożyczki genetyczne"
Tegorocznego Nobla w dziedzinie chemii zdobyły Emmanuelle Charpentier oraz Jennifer A. Doudna "za opracowanie metody edycji genomu".

Nobel z fizyki 2020 za odkrycia dotyczące czarnych dziur
W tym roku laureatów nagrody Nobla z fizyki jest troje, to: Roger Penrose, Reinhard Genzel oraz Andrea Ghez. Pierwszy z wymienionych otrzyma połowę puli „za odkrycie, że powstawanie czarnych dziur jest przewidywane przez ogólną teorię względności", pozostali zaś podzielą się drugą połową przyznawanej sumy „za odkrycie supermasywnego, zwartego obiektu znadującego się w centrum naszej Galaktyki".

Czytanie, pisanie i gry - to spowalnia starzenie się mózgu
Takie czynności, jak czytanie i pisanie, pomogą zachować odpowiednie funkcjonowanie mózgu osób starszych.

Wakacje to doskonały czas na nadrobienie zaległości w lekturze - czytając, nie tylko miło spędzisz czas, ale i możesz pomóc sobie lepiej się poczuć. Osoby o słabych umiejętnościach czytania mają słabsze zdrowie niż osoby dobrze czytające. Takie umiejętności są ważne dla zachowania dobrej formy.

Naucz się języka obcego. Dzięki temu spowolnisz starzenie się mózgu
Dwujęzyczność ma szczególnie pozytywny wpływ na nas w starszym wieku.

Zapach wpływa na pamięć podczas snu
Jak wiadomo, znany zapach przywołuje wspomnienia, nawet te odległe. Okazuje się, że może też mieć wpływ na zdolność uczenia się.


