Edukacja UTW Porady Dyskusje
Strona główna Edukacja Wiadomości

Dwujęzyczność może opóźnić rozwój zaburzeń poznawczych i Alzheimera

fot. Gino Crescoli from PixabayOd dawna wiadomo, że dwujęzyczność ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Badania pokazują, że pomaga opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o pięć lat w porównaniu z osobami posługującymi się jednym językiem. To jeden z kilku czynników stylu życia, które mogą przyczyniać się do odporności mózgu w miarę starzenia się.

więcej »

Jak się ma mądrość do samotności?

fot. LaterJay Photography from PixabayJak wiadomo, samotność jest ważnym predyktorem stanu zdrowia. Wiąże się ze znacznym ryzykiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zwiększoną śmiertelnością. Ustalono też, że mądrość może chronić przed samotnością. Taka odwrotna zależność między samotnością a mądrością może opierać się na różnych procesach mózgowych.

więcej »

Już krótkotrwały stres zaburza zdolność uczenia się i pamięć

fot. Engin Akyurt from PixabayKrótkotrwały stres trwający zaledwie kilka godzin może zaburzyć komunikację komórek mózgowych w obszarach związanych z uczeniem się i pamięcią.

więcej »

Demencja - zadania umysłowe podczas ruchu zmniejszają ryzyko choroby

fot. Karolina Grabowska from PixabayRozwiązywanie quizu w grupie podczas jednoczesnego poruszania się po pomieszczeniu - oto połączenie, które jest podstawą nowego narzędzia zaprojektowanego w celu zapobiegania demencji. Opracowano je w ramach projektu „go4cognition" i okazuje się skuteczne w osłabianiu ryzyka demencji.

więcej »

Im więcej lat spędzonych w szkole, tym wolniejsze starzenie się

fot. 14995841 from PixabayZ badań wynika, że osoby, które mają wyższy poziom wykształcenia, wolniej się starzeją i żyją dłużej w porównaniu z tymi, które uczyły się krócej.

więcej »

Jak skoncentrować się na zadaniu

fot. Markus Winkler from PixabayNa naszą zdolność skupiania uwagi na zadaniach - kluczowym elemencie codziennego życia - duży wpływ mają takie czynniki, jak motywacja, pobudzenie i czujność. Utrzymanie koncentracji może być szczególnie trudne, gdy zadanie jest nudne lub powtarzalne.

więcej »

Zdolności poznawcze w młodszym wieku wskazują na rezerwę poznawczą na starość

fot. khamkhor from PixabayOgólna zdolność poznawcza (general cognitive ability, GCA) to zróżnicowany zestaw umiejętności takich, jak rozumowanie, pamięć i percepcja. Jej poziom we wczesnej dorosłości jest silniejszym wskaźnikiem funkcji poznawczych i rezerwy kognitywnej w późniejszym życiu niż inne czynniki, takie jak wykształcenie wyższe, złożoność wykonywanego zawodu lub zaangażowanie w aktywność intelektualną w starszym wieku.

więcej »

Mądrzejsi żyją dłużej?

fot. Joachim Schnürle from PixabayInteligencja pozwala na podejmowanie bardziej wyważonych decyzji. Gdy inteligentniejsze osobniki mogą liczyć na przeżycie i mają wyższe wskaźniki reprodukcji niż pozostali przedstawiciele gatunku, ewoluować mogą też ulepszone zdolności poznawcze. Uczeni z Niemieckiego Centrum Badań nad Naczelnymi sprawdzili związek między zdolnościami poznawczymi a wskaźnikami przeżywalności lemurków myszatych.

więcej »

Rodzaj stosowanej diety zależy m. in. od poziomu wykształcenia

fot. -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from PixabayPoziom wykształcenia ma wpływ na to, jaką dietę ludzie stosują. Dłuższa edukacja częściej przekłada się zdrowsze jedzenie, szczególnie w krajach o niskich dochodach.

więcej »

Nobel z chemii 2022 za ułatwienie budowania skomplikowanych cząstek

fot. Nobel Prize OutreachW tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymały trzy osoby: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal oraz K. Barry Sharpless. Uczeni zostali nagrodzeni „za rozwój tzw. chemii ‘klik' i chemii bioortogonalnej".

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Akademia Pełni Życia eGospodarka.pl Oferty pracy