Strona głównaEdukacjaUmysł wiecznie sprawny

Umysł wiecznie sprawny

Jak sprawić, żeby mimo upływu lat nasz umysł nadal świetnie pracował? Warto zastosować parę sprawdzonych sposobów.
Umysł wiecznie sprawny [© Sharpshot - Fotolia.com] Bardzo ważne jest to, żeby cały czas stymulować nasz umysł. Można to robić np. poprzez rozwijanie swoich pasji, hobby. Należy wykorzystywać każdą okazję by go ćwiczyć: rozwiązywanie krzyżówek, rebusów jest nie tylko przyjemnie spędzonym czasem, ale i pożytecznie. Warto czasem nie spisywać listy zakupów, tylko przed wyjściem zapamiętać co jest potrzebne.

Należy patrzeć co się je. Organizmowi trzeba dostarczyć wszystkich potrzebnych substancji, ale dieta nie może być zbyt tłusta. Czasem warto dodatkowo brać kwas foliowy i witaminy B6 i B12. Gdy mamy za wysoki cholesterol, często pojawiają się kłopoty z pamięcią. Podobnie jest gdy cierpimy na wysokie ciśnienie.

Należy pamiętać, że palenie papierosów i nadużywanie alkoholu także przyczynia się do częstszego zapominania.

Aleksandra Oniszk / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:55:06, 18-09-2016 stachwody

    Lecznicze liczenie do trzynastu.
    Za sprawą utworzonego w pałacu Targon w Ciechocinku klubu miłośników gier logicznych , którego podwoje otwarte są dwa razy w tygodniu w środy i czwartki dla wszystkich zainteresowanych kryje się nie tylko rozrywka, ale i metoda terapeutyczna, niezwykle przydatna i skuteczna w leczeniu i spowalnianiu fizjologicznego wygaszania zdolności myślowych wśród seniorów.
    Mówiąc bez ogródek – gry logiczne, angażujące i gimnastykujące, wypoczywające zazwyczaj na zasłużonych emeryturach nasze umysły – hamują demencję.
    Jednym z najbardziej skutecznych i przyjemnych zarazem narzędzi terapeutycznym tej metody – jest gra w brydża.
    Brydż wywodzi się od wcześniejszej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii w XVI wieku. W wista najchętniej jednak grano w Ameryce, powstawały liczne jego odmiany, a w roku, bodajże 1882 w Rosji, tak, tak … w Rosji( chociaż niektórzy twierdzą, że w Egipcie) wymyślono wersję wista zwaną później brydżem.
    W brydżu gra się w systemie robrów, składających się z dwóch partii. Gracze tworzą dwie, rywalizujące z sobą pary. Partnerzy grają na wspólny wynik. Osoby z tej samej pary siedzą naprzeciwko siebie. Gracze w brydżu są oznaczani stronami świata: N (północ), E (wschód), S (południe) i W (zachód) Każde rozdanie składa się z następujących faz: rozdania kart licytacji rozgrywki, podliczenia lew i dokonania zapisu
    W każdym rozdaniu, w czasie rozgrywki, jeden gracz jest rozgrywającym. Jego partner nazywamy jest dziadkiem i nie bierze czynnego udziału w grze . Para przeciwna nazywana obrońcami . Celem rozgrywającego jest ugranie kontraktu, tj. wzięcie wylicytowanej liczby lew. Obrońcy starają się mu to uniemożliwić, względnie zminimalizować liczbę wygranych lew.
    Do gry w brydża potrzebna jest co najmniej jedna, pełna talia kart. Hierarchia kart w brydżu jest następująca (od najstarszej): A, K, D, W, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Przed pierwszym rozdaniem gracz siedzący z lewej strony rozdającego tasuje karty, z kolei rozdający potasowaną talię podaje graczowi siedzącemu z jego prawej strony, aby mógł ją przełożyć. Następnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozdaje każdemu graczowi 13 kart, rozpoczynając od siedzącego na lewo od niego i rozdając każdemu po jednej. Łącznie daje to liczbę 52 kart. Ponieważ potasowanie i rozdanie takiej liczby kart trwa długo, to zwykle w brydża gra się dwiema taliami o różnych wzorach koszulek. Rotacja rozdającego również następuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jak z tego opisu wynika, zasady są proste i logiczne, ale cała tajemnica skutecznego ataku i obrony w brydżu polega na liczeniu do 13, śledzeniu każdej karty, która brała udział w grze i wyobrażeniu sobie co u rozgrywającego i partnera jeszcze w ręku pozostało. Musimy zatem wytężać naszą pamięć, ćwiczyć ją, gimnastykować i pobudzać wyobraźnię i to są właśnie owe leczące, chroniące nasz umysł przed otępieniem elementy terapeutyczne - metody wdrażanej przez Łazienki II Resort Medical & Spa.
    Istniejący od prawie roku Klub Miłośników Gier Logicznych , przyjaźnie zaprosił do swoich zajęć nie tylko kuracjuszy i mieszkańców naszego miasta ,ale też studentki i studentów Sekcji Brydżowej Uniwersytetu dla Aktywnych w Ciechocinku. Z wielkim tedy zapałem poddają się oni tej kuracji, nie zważając nawet na przynależne studentom wakacje. Starostą Sekcji jest emerytowana nauczycielka matematyki pani Krystyna Korzeniowska. Średnia zaś wieku studentek i studentów wynosi 75 lat. Wśród nich są osoby, które pamiętają czasy, kiedy to Ciechocinek był, ze szczególnym upodobaniem nawiedzany przez adwokatów, lekarzy, a także przedstawicieli, jak to się wtedy mówiło ‘prywatnej inicjatywy” z Warszawy i Łodzi . Między innymi i po to, aby w kawiarni Bristol w Parku Zdrojowym, czy w innych nastrojowych miejscach - zagrać w brydża ze znanym aktorem komediowym Adolfem Dymszą, czy gwiazdą przedwojennych i powojennych kabaretów „Lopkiem” Krukowskim.


    Stanisław Wodyński
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy