Strona głównaEdukacjaUTW: Seniorzy chcą się uczyć

UTW: Seniorzy chcą się uczyć

W Polsce działa już 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które skupiają ponad 150 tys. słuchaczy. W tym roku uniwersytety otrzymały 2,5 mln zł w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
UTW: Seniorzy chcą się uczyć [© Sandra Gligorijevic - Fotolia.com] – Uniwersytety Trzeciego Wieku to nie tylko miejsca, gdzie zdobywa się wiedzę. To przede wszystkim centra spotkań seniorów, którzy po przejściu na emeryturę są nadal aktywni i pełni pomysłów. Dzięki dofinansowaniu z ASOS uniwersytety mogą poszerzać ofertę i przyjmować coraz więcej osób – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosianiak-Kamysz.

W ciągu ostatniej dekady powstało 500 . Najwięcej z nich w woj. mazowieckim (73), małopolskim (49) i dolnośląskim (47).

W 2014 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało 2,5 mln zł w całej Polsce. 31 organizacji otrzymało średnio po 80 tys. zł. Wsparcia udzielono głównie Uniwersytetom w województwie: mazowieckim i małopolskim (po 9), pomorskim (6) oraz łódzkim (5).

– Początkowo nasz Uniwersytet liczył kilkanaście osób i działał przy Dziennym Domu Pobytu. Obecnie jest nas już 260 osób. Od 3 lat intensywnie się rozwijamy, głównie dzięki dotacjom. Prowadzimy wykłady na różne tematy: od literatury, historii sztuki i muzyki po prawo i ekonomię – powiedziała Ewelina Więckiewicz, z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie. W 2014 roku otrzymali ponad 26 tys. zł dotacji w ramach programu ASOS.

Liczba słuchaczy jednego Uniwersytetu to średnio 230 osób. Łącznie w zajęciach uczestniczy ok. 150 tys. osób. W większości są to kobiety, mężczyźni stanowią ok. 15 proc. Ponad połowa wszystkich słuchaczy to osoby pomiędzy 50. a 65. rokiem życia.

– Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej powstał w 2006 roku. Jako jeden z największych uniwersytetów tego typu realizujemy duże projekty o zasięgu ogólnopolskim – powiedziała Krystyna Lewkowicz, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W tym roku uniwersytet otrzymał 40 tys. zł dotacji w ramach programu ASOS.

– Dzięki dotacjom możemy realizować naukę w całym mieście. Organizujemy wykłady audytoryjne, specjalistyczne, zajęcia warsztatowe, , kursy języków obcych, zajęcia ruchowe czy zajęcia na basenie – powiedziała Mariola Pękala-Piekarska, wiceprezes Sądeckiego UTW. W ramach ASOS 2014 placówka otrzymała ponad 118 tys. zł.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy