Strona głównaEdukacjaZdolności poznawcze w młodszym wieku wskazują na rezerwę poznawczą na starość

Zdolności poznawcze w młodszym wieku wskazują na rezerwę poznawczą na starość

Ogólna zdolność poznawcza (general cognitive ability, GCA) to zróżnicowany zestaw umiejętności takich, jak rozumowanie, pamięć i percepcja. Jej poziom we wczesnej dorosłości jest silniejszym wskaźnikiem funkcji poznawczych i rezerwy kognitywnej w późniejszym życiu niż inne czynniki, takie jak wykształcenie wyższe, złożoność wykonywanego zawodu lub zaangażowanie w aktywność intelektualną w starszym wieku.
Zdolności poznawcze w młodszym wieku wskazują na rezerwę poznawczą na starość [fot. khamkhor from Pixabay]
Wyższe wykształcenie i zaangażowanie intelektualne w starszym wieku, w tym rozwiązywanie krzyżówek, czytanie i bogate kontakty towarzyskie - wszystko to zostało powiązane ze zmniejszonym ryzykiem i zachowaniem rezerwy poznawczej. Rezerwa ta jest zdolnością mózgu do improwizowania i znajdowania alternatywnych sposobów wykonania różnych zadań i może pomóc ludziom zrekompensować inne zmiany związane ze starzeniem się.

Przeanalizowano dane ponad tysiąca mężczyzn, którzy wykonywali testy poznawcze w wieku 20 lat, a następnie w wieku 50 - 60 lat zostali poddani kolejnym badanom sprawdzającym poziom zdolności poznawczych, w tym: , rozumowanie abstrakcyjne i płynność słowną.

Jak się okazało, poziom ogólnej zdolności poznawczej w wieku 20 lat przekładał się na wyniki testów kognitywnych po trzech czy czterech dekadach. Był on o wiele silniejszy predyktorem stanu poznawczego w starszym wieku niż np. kształcenie się przez całe życie, złożoność pracy i zaangażowanie w działalność intelektualną.

- Odkrycia sugerują, że wpływ wykształcenia, złożoności wykonywanej pracy i zaangażowanie w czynności poznawcze są w dużej mierze dalszymi skutkami poziomu zdolności intelektualnych w młodszym wieku dorosłym - wyjaśnia prof. William S. Kremen z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Odkryto, że poziom ogólnej zdolności poznawczej w wieku 20 lat koreluje z powierzchnią kory mózgowej w wieku 62 lat. Kora mózgowa to cienki, zewnętrzny obszar mózgu (istoty szarej) odpowiedzialny za myślenie, postrzeganie, wytwarzanie i rozumienie języka.

Autorzy podkreślili, że ma wielką wartość i może poprawić ogólne . Wydaje się jednak, że jej rola w zwiększaniu GCA ma miejsce głównie w dzieciństwie i okresie dojrzewania, kiedy mózg ciągle się rozwija. We wczesnej dorosłości z kolei wpływ edukacji na GCA wydaje się wyrównywać, chociaż ciągle przynosi wiele korzystnych efektów, takich jak poszerzanie wiedzy i doświadczenia.

- Pozostawanie aktywnym poznawczo w późniejszym życiu jest oczywiście korzystne, ale nasze odkrycia sugerują, że powinniśmy spojrzeć na to z perspektywy całego życia. Zwiększenie rezerwy poznawczej i osłabienie pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu może naprawdę wymagać szerszego dostępu do wysokiej jakości edukacji dla dzieci i młodzieży - uważają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy