Strona głównaEdukacjaJak skoncentrować się na zadaniu

Jak skoncentrować się na zadaniu

Na naszą zdolność skupiania uwagi na zadaniach - kluczowym elemencie codziennego życia - duży wpływ mają takie czynniki, jak motywacja, pobudzenie i czujność. Utrzymanie koncentracji może być szczególnie trudne, gdy zadanie jest nudne lub powtarzalne.
Jak skoncentrować się na zadaniu [fot. Markus Winkler from Pixabay]
- W przypadku wielu czynności trudno jest utrzymać wysoki poziom przez dłuższy czas. Sprawdziliśmy, dlaczego tak się dzieje - mówi Matthew K. Robison, psycholog z Uniwersytetu Teksasu w Arlington.

- Mamy dowody na to, że prosta i łatwa do wdrożenia zmiana w zachowaniu - wyznaczenie sobie konkretnych celów - może znacząco poprawić naszą zdolność do utrzymywania koncentracji na zadaniu w miarę upływu czasu - wyjaśnia Robinson.

Ludzie na ogół radzą sobie dobrze w sytuacjach wymagających dłuższej uwagi, jednak często ich myśli ulegają rozproszeniu, co może prowadzić do utraty koncentracji. Typowymi dystrakcjami może być wszystko - od myślenia o nowym telefonie po reakcję na trąbienie samochodu.

Większość przypadków utraty uwagi ma drobne konsekwencje, takie jak zapomnienie o przesłaniu dalej e-maila lub zabraniu zakupów w sklepie spożywczym. Jednak inne sytuacje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład brak reakcji podczas czy zapomnienie o wyłączeniu piekarnika.

Łatwiej powiedzieć, niż rzeczywiście utrzymać uwagę, ponieważ zmienia się ona w krótkich i długich odstępach czasu. Jednym z najpowszechniejszych podejść do analiz utraty uwagi jest badanie na różne zadania.

W ramach testów ponad sto osób wykonywało zadania związane z czasem reakcji przez około 25 minut. W standardowych warunkach kontrolnych uczestnicy zostali po prostu poproszeni o odpowiadanie tak szybko, jak to możliwe (podczas w sumie około 200 prób). Jak się okazuje, działania związane z wyznaczaniem celów zwiększają trwałość uwagi i zapobiegają jej utracie.

- Podczas wykonywania zadania czas reakcji systematycznie się wydłużał, co jest zgodne z założeniem, że koncentracja na zadaniu maleje. Kiedy jednak daliśmy im konkretne cele do osiągnięcia i z czasem je utrudniliśmy (np. utrzymując czas reakcji poniżej 450 milisekund, potem 400, a potem 350), nie wykazywali takiego efektu - wyjaśnia Robinson.

Jak się okazuje, techniki wyznaczania celów mogą pomóc jednostkom w lepszym utrzymaniu uwagi i ograniczeniu jej osłabiania.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy