Strona głównaEdukacjaMądrzejsi żyją dłużej?

Mądrzejsi żyją dłużej?

Inteligencja pozwala na podejmowanie bardziej wyważonych decyzji. Gdy inteligentniejsze osobniki mogą liczyć na przeżycie i mają wyższe wskaźniki reprodukcji niż pozostali przedstawiciele gatunku, ewoluować mogą też ulepszone zdolności poznawcze. Uczeni z Niemieckiego Centrum Badań nad Naczelnymi sprawdzili związek między zdolnościami poznawczymi a wskaźnikami przeżywalności lemurków myszatych.
Mądrzejsi żyją dłużej? [fot. Joachim Schnürle from Pixabay]
Zwierzęta poddawano różnym testom poznawczym i osobowościowym, a także mierzono ich wagę. Jak się okazało, lemurki które wypadły najlepiej w testach poznawczych, żyły dłużej. Co więcej te cięższe i wykazujące więcej zachowań eksploracyjnych, także odznaczały się dłuższym życiem.

są odmienne nie tylko u różnych gatunków, ale także między osobnikami tego samego gatunku. Inteligentniejsze osobniki prawdopodobnie żyją dłużej, ponieważ zwykle podejmują lepsze decyzje dotyczące wyboru siedlisk i pożywienia, unikania drapieżników i sposobu opieki nad niemowlętami. Niemieccy uczeni ocenili czynniki wpływające na długość życia lemurków na podstawie wieloletnich badań na Madagaskarze.

Przeprowadzono kilka testów poznawczych testów osobowości u niemal dwustu zwierząt, jednocześnie mierząc ich wagę i monitorując ich przeżycie przez kilka lat. Testy poznawcze oceniały zdolności rozwiązywania problemów (uzyskanie jedzenia poprzez manipulowanie suwakiem), pamięć przestrzenną (zapamiętywanie lokalizacji ukrytego jedzenia), kontrolę (zboczenie z drogi w celu uzyskania dostępu do jedzenia) i rozumienie przyczynowe (wydobywanie jedzenia przez pociągnięcie za sznurek). Testy osobowości obejmowały ocenę zachowań eksploracyjnych, oraz poprzez reakcje zwierząt na nieznane przedmioty.

Zarówno bycie szczególnie inteligentnym, jak i szczególnie odkrywczym może prowadzić do dłuższego życia.
Lemurki, które wypadły lepiej w testach poznawczych, wykazywały mniej zachowań eksploracyjnych w porównaniu z pozostałymi osobnikami z tego samego gatunku. Zwierzęta chętniej eksplorujące otoczenie miały większą wagę, prawdopodobnie ze względu na łatwiejsze znajdowania pożywienia. Okazało się także, że zwierzęta o lepszych zdolnościach poznawczych, większej wadze i nasilonych zachowaniach eksploracyjnych cechowały się .

- Wyniki sugerują, że inteligencja lub dobra kondycja fizyczna i więcej zachowań eksploracyjnych mogą być różnymi strategiami, które pomogą żyć dłużej - mówi Claudia Fichtel, współautorka badań. Teraz zamierzamy sprawdzić, w jaki sposób zdolności poznawcze przekładają się na strategie behawioralne dla znalezienia pożywienia lub partnera do rozmnażania - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy