Strona głównaEdukacjaPolacy w czołówce narodów najlepiej mówiących po angielsku

Polacy w czołówce narodów najlepiej mówiących po angielsku

Polacy znaleźli się znowu w czołówce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim, jak wynika z najnowszego raportu EF EPI badającego znajomość języka angielskiego w 70 krajach. Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Językiem angielskim posługują się lepiej jedynie mieszkańcy krajów skandynawskich, Holandii, Słowenii, Estonii i Luksemburgu.
Polacy w czołówce narodów najlepiej mówiących po angielsku [© Olivier Le Moal - Fotolia.com] Tegoroczny raport EF English Proficiency Index to piąta edycja największego międzynarodowego rankingu uwzględniającego stopień znajomości języka angielskiego. Badanie przeprowadzono w 70 krajach na grupie ponad 910,000 osób powyżej 18 roku życia. Polskę w tym rankingu wyprzedziły jedynie kraje skandynawskie oraz , Słowenia, Estonia i Luksemburg. Regionami z najniższym poziomem znajomości języka angielskiego są nadal Afryka Północna oraz kraje środkowowschodnie.

Europa Północna i Środkowa wykazują szczególnie wysoki poziom znajomości języka angielskiego względem krajów pozaeuropejskich, a ich pozycje w rankingu EF EPI zostały wzmocnione w ciągu ostatnich pięciu lat. Francja wyróżnia się w Europie najniższym poziomem znajomości języka angielskiego.

W porównaniu do zeszłorocznego rankingu EF EPI Polska spadła o trzy pozycje. Polaków wyprzedzili Słoweńcy, Estończycy i Luksemburczycy.

Raport pokazuje, że znajomość na świecie względem poprzednich lat wzrosła. Kobiety mówią po angielsku lepiej niż mężczyźni w prawie każdym z badanych krajów, jednak różnica między płciami jest znikoma w krajach z pierwszych miejsc rankingu. Największa różnica w umiejętności posługiwania się językiem angielskim odnośnie płci jest w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz w Północnej. Natomiast w przypadku konkretnych grup wiekowych najbieglej posługują się nim osoby w wieku między 18 a 20 rokiem życia. Im osoby są starsze, tym poziom biegłości językowej jest niższy.

Najważniejsze wnioski z raportu EF EPI 2015:
 • Polska spadła w rankingu EF EPI o trzy pozycje z miejsca 6 na miejsce 9, jednak nadal znajduje się w czołówce krajów, które wykazują bardzo wysoki poziom znajomości języka angielskiego.
 • Krajami, które najlepiej posługują się językiem angielskim są kolejno Szwecja, Holandia i Dania.
 • Kobiety mówią po angielsku lepiej niż mężczyźni w prawie każdym z badanych krajów, ale różnica między płciami jest znikoma w krajach z czołówki rankingu – w tym także w Polsce.
 • Bliski Wschód i Afryka Północna są jedynymi regionami, w których odnotowano spadek znajomości języka angielskiego.
 • Z danych raportu wynika, że poziom znajomości języka angielskiego w poszczególnych krajach pozostaje w korelacji z poziomem ich PKB, jakością życia i dostępem do Internetu.
 • Poziom znajomości języka angielskiego na świecie jest coraz wyższy.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Pola Nadziei
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy