Strona głównaEdukacjaKształcenie ustawiczne i prawidłowa masa ciała - oto klucze do długowieczności

Kształcenie ustawiczne i prawidłowa masa ciała - oto klucze do długowieczności

Ludzie z nadwagą skracają swoją długość życia o dwa miesiące na każdy dodatkowy kilogram nadmiernej wagi. Ci zaś, którzy nie przestają się dokształcać, żyją dłużej: za każdy rok spędzony na nauce pozaszkolnej można przydać sobie niemal rok życia.
Kształcenie ustawiczne i prawidłowa masa ciała - oto klucze do długowieczności [fot. collage Senior.pl / Canva]
Inne ustalenia w tym zakresie są takie, że osoby, które rzucą palenie i są otwarte na nowe doświadczenia, mogą spodziewać się .

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeanalizowali informacje genetyczne tysięcy osób, wzięli też pod uwagę dane dotyczące długości życia rodziców uczestników. Ponieważ ludzie dzielą połowę genów z każdym z rodziców, można było obliczyć wpływ różnych czynników genetycznych na oczekiwaną długość życia.

Do pewnego stopnia na wybory dotyczące stylu życia wpływa nasze DNA, przykładowo określone geny zostały powiązane ze zwiększonym spożyciem i ryzkiem uzależnienia. Naukowcom udało się ustalić, które cechy genetyczne mają największy wpływ na długość życia.

Okazało się, że największe oddziaływanie na skrócenie długości życia ma i cechy związane z rozwojem raka płuc. Przykładowo, palenie paczki papierosów dziennie przez całe życie skraca średnią długość życia o siedem lat. Ale palacze, którzy rzucą palenie, mogą oczekiwać, że będą żyć tak długo, jak ktoś, kto nigdy nie palił.

Tłuszcz w organizmie i inne czynniki związane z cukrzycą również mają negatywny wpływ na długość życia.

Co więcej, zidentyfikowano również dwie różnice w DNA, które oddziałują na długowieczność. Pierwsza - w genie wpływającym na poziom cholesterolu we krwi - skraca życie o około osiem miesięcy. Druga - w genie powiązanym z - wydłuża oczekiwaną długość życia o około pół roku.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć