Strona głównaEdukacjaCzego uczą się mieszkańcy dawnego Bloku Wschodniego?

Czego uczą się mieszkańcy dawnego Bloku Wschodniego?

Białorusinom zależy na znajomości polskiego, Węgrzy najchętniej podnoszą swoje kompetencje zawodowe na dodatkowych kursach, a Polacy uczą się norweskiego, by właśnie w Krainie Fiordów zdobyć lepszą pracę. Jakimi zainteresowaniami mogą się jeszcze pochwalić obywatele krajów rozwijających się?
Czego uczą się mieszkańcy dawnego Bloku Wschodniego? Który z naszych wschodnich sąsiadów chciałby nauczyć się języka polskiego? Jak wynika z danych ESKK, na Białorusi język polski uplasował się na czwartym miejscu pośród najchętniej zamawianych kursów. Tam również odnotowuje się największy udział języka angielskiego (39 proc. względem wszystkich rodzajów kursów) – w tym na poziomie średniozaawansowanym i biznesowym. Kolejnymi popularnymi językami są niemiecki i włoski. Białorusini interesują się jednak nie tylko językami – spośród kursów hobbystycznych wybierają, zresztą podobnie jak w Polsce, szkolenia dotyczące projektowania wnętrz i ogrodów oraz fryzjerstwa.

Praca w Polsce bez znajomości języka


Choć Ukraińcy należą do jednej z najliczniejszych grup imigracyjnych Polski, ich zainteresowanie kursami języka polskiego jest znikome. Może to wynikać z charakteru prac, które u nas podejmują – mężczyźni przeważnie zatrudnieni są na budowie, w handlu bądź ogrodnictwie. Natomiast kobiety opiekują się dziećmi i osobami starszymi.

– Ukraińcy znacznie bardziej od nauki języka polskiego i niemieckiego wolą uczyć się angielskiego oraz włoskiego. Zresztą nie jest im trudno porozumieć się z Polakami nawet w języku ojczystym. Warto także pamiętać, że w większości posługują się także Rosyjskim, dlatego ze starszą częścią naszego społeczeństwa porozumiewają się właśnie w tym języku – wyjaśnia Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły zajmującej się kształceniem na odległość. Podkreśla przy tym, że nie tylko języki obce znajdują się w obszarze zainteresowań Ukraińców. Okazuje się, że coraz większą popularnością cieszą się w tym kraju kursy hobbystyczne, np. z zakresu psychologii czy projektowania i szycia.

Z kolei Rosjanie, na tle pozostałych sąsiadów, najczęściej chcą rozwijać swoje zainteresowania – w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kursów niemal połowa ma charakter hobbystyczny: – Mieszkańcy Rosji chętnie uczą się projektowania wnętrz, szycia, fotografii i psychologii. Rosja wysuwa się również na prowadzenie pod względem ilości zamawianych szkoleń z zakresu nauki rysunku – mówi Magdalena Szajbe.

Węgrzy uczą się zawodu we własnym domu

W porównaniu do Rosjan, Węgrzy przywiązują większą wagę do rozwijania kompetencji zawodowych związanych z konkretną branżą. Panie uczą się, jak ozdabiać paznokcie, a także w jaki sposób profesjonalnie opiekować się dziećmi i młodzieżą. Węgrzy równie chętnie zdobywają wiedzę z zakresu rachunkowości, podstaw handlu i księgowości oraz logistyki.

Jak wynika z badań Instytutu Tarki z 2011 roku, chęć opuszczenia kraju w celach zarobkowych w porównaniu do ubiegłych lat wzrosła wśród Węgrów ponad dwukrotnie. Ponieważ najchętniej wyjechaliby do pracy w Austrii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, zainteresowanie nauką niemieckiego i angielskiego jest największe. Węgrzy uczą się również języków państw znacznie od nich oddalonych, takich jak Hiszpania, Francja czy Holandia.

Rumunia – kraj na emigracji

Rumuni licznie opuszczają swój kraj w poszukiwaniu pracy – szacowana liczba emigrantów wynosi ok. 3 mln. osób. Najczęściej wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy do Włoch i Hiszpanii - państw, których języki są dla nich łatwe do opanowania, bo wywodzą się z tej samej grupy językowej co rumuński. Stąd popularność kursów włoskiego i hiszpańskiego.

Fala rumuńskiej emigracji zaczyna zalewać również kraje północnej części Unii Europejskiej – Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię. Ale i tam Rumuni porozumieją się z pracodawcą – największy odsetek kursów jest poświęcony nauce angielskiego i niemieckiego. Spośród pozostałych omawianych krajów Rumunię wyróżnia duża popularność szkoleń zawodowych dla nadzorców, specjalistów i managerów, w takich dziedzinach jak: rachunkowość, HR czy marketing.

Polak w kraju fiordów

Zgodnie ze statystykami GUS z 2010 roku, najczęstszym celem naszej emigracji w granicach Unii Europejskiej jest niezmiennie Wielka Brytania – ok. 560 tys. osób wybrało ten kierunek. Druga grupa polskich emigrantów – 455 tys. pracuje w Niemczech. Natomiast z krajów, które nie należą do państw członkowskich UE, to Norwegia stała się ważnym kierunkiem polskiej emigracji – szacuje się, że wyjechało tam ok. 46 tys. Polaków.

A ponieważ do pracy w tym kraju przeważnie wymagana jest znajomość języka, norweski uplasował się na trzecim miejscu pośród najpopularniejszych języków w Polsce: – Od dekady obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania Polaków językami skandynawskimi. I choć norweski jest zdecydowanym liderem, to mocną pozycję mają również język szwedzki i duński – mówi Magdalena Szajbe.

Poznać swój język, czyli kazachski przypadek dziejów

Zaskakujące są preferencje edukacyjne obywateli Kazachstanu, którzy na kursach chcą się uczyć... oficjalnego języka tego państwa. W rzeczywistości bowiem obowiązuje rosyjski, który jest używany w organach państwowych i samorządach. O tym, jak duży był proces rusyfikacji Kazachstanu, może świadczyć fakt, że cztery razy większa grupa osób uczy się kazachskiego na poziomie podstawowym niż na średnio zaawansowanym. Dzięki położeniu państwa i współpracy gospodarczej Kazachowie chętnie uczą się także języka chińskiego, który uplasował się na drugiej pozycji wśród języków obcych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy