Strona głównaEdukacjaUniwersytety Trzeciego Wieku bardzo popularne w Polsce

Uniwersytety Trzeciego Wieku bardzo popularne w Polsce

Nowy rok szkolny oznacza powrót do nauki nie tylko dla ludzi młodych, coraz popularniejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają oblężenie. Seniorom nie wystarcza standardowo rozumiany odpoczynek na emeryturze, nie chcą zajmować się jedynie obowiązkami domowymi czy rodzinnymi, poszukują aktywności nowego rodzaju. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie wspomniane Uniwersytety.
Uniwersytety Trzeciego Wieku bardzo popularne w Polsce [© Monkey Business - Fotolia.com] Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku w Tuluzie, w Polsce jako pierwsza powstała jednostka w Warszawie w 1975 roku. UTW tworzą odrębną sekcję przy Polskim Towarzystwie Gerontologicznym, obecnie w naszym kraju działa około 130 takich uniwersytetów.

Placówki oświatowe dla osób w wieku poprodukcyjnym spełniają bardzo istotne funkcje, zajęcia, jakie proponują pobudzają aktywność fizyczną, umysłową i ekspresję artystyczną, przyczyniają się do tego, że osoby starsze nie czują się osamotnione, znajdują nowych przyjaciół. UTW przyczyniają się do rozwoju osobowości, umocnienia więzi społecznych, dalszego, aktywnego udziału seniorów w życiu społecznym. Uczestnicy zajęć rozwijają zainteresowania, poszerzają wiedzę, dzielą się osobistymi doświadczeniami.

Wiele spośród opisywanych ośrodków to organizacje społeczne, funkcjonują dzięki wolontariatowi. Nierzadko sami słuchacze wspomagają działalność placówek. Zajęcia na UTW prowadzone są przez różnych specjalistów, nauczycieli akademickich, lekarzy, dziennikarzy, publicystów. UTW oferują szeroką gamę zajęć dydaktycznych. W ramach bloku humanistycznego prowadzone są najczęściej zajęcia z zakresu: historii, filozofii, psychologii, literatury, polityki, muzyki i historii sztuki.

Drugi blok, obejmujący m. in. profilaktykę gerontologiczną, tematy biologiczno – medyczne, kwestie związane ze zdrowiem. Prowadzone są również lektoraty językowe, popularnością cieszą się języki: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski. Niezbędne okazały się również przedmioty umożliwiając naukę obsługi komputera.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 23:29:00, 17-10-2007 enia60

  Mam pytanie i prośbę-Uniwersytet Trzeciego Wieku -ta forma dokształcania i kontaktów niestety dotyczy tylko małej części emerytów,emeryci z małych miejscowości ,a dużych odległości do miast gdzie organizowane są UTW nie mogą uczestniczyć w spotkaniach.Czy wobec tego w programie komputerowym SENIOR możemy liczyć choćby w małym zakresie na studiowanie zagadnień UTW,a może taka forma ma miejsce- proszę o namiary
  ... zobacz więcej
 • 08:30:20, 18-10-2007 BUNIA

  Witam Cie serdecznie - ja tez jestem bacia Oli / o czym Ci juz pisalam w powitaniu /
  Studiuje na UTW juz trzeci rok - oprocz wykladow dla ogolu wybralam sobie zajecia z prawa i socjologii- dodatkowo w miare jak mam czas uczeszczam na gimnastyke i plywanie..
  Mamy duzo organizowanych wycieczek - osobiscie nie uczestnicze poniewaz jak dotad terminy w jakich sie odbywaly nie odpowiadaly mi.,
 • 09:29:16, 18-10-2007 Kundzia

  U nas też taka instytucja jes/po sąsiedzku zaraz koło Tarninki/ ale ja narazie nie uczęszczam,za mało miejsc i za młoda jestem,pierwszeństwo miały starsze odemnie panie,i te które już nie pracują.Ale wszystko przedemną.
 • 09:49:01, 18-10-2007 Alsko

  nie wiem, czy forma kształcenia, o jaką pytasz, da się przenieść do >Seniorka<.

  Na stronie www.senior.pl/uniwersytet możesz znależć namiary na najbliższy Tobie i gdy znajdziesz adres internetowy, łatwo będziesz mogła to pytanie zadać.

  Życzę powodzenia
 • 18:12:22, 20-06-2008 z centrum

  Szybko idzie budowa struktury .
  Cytat:
  Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Krakowie uprzejmie informuje, że w dniu 27 maja 2008 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego wpisał Federację do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000305946
  Siedziba Federacji:
  31-131 Kraków ul. Karmelicka 34 (w lokalu Fundacji dla UJ )
  Adres tymczasowy do korespondencji i kontaktów:
  Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku 33-300 Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 18
  ... zobacz więcej
 • 18:32:13, 20-06-2008 z centrum

  Tylko dlaczego zaraz musi to być
  Cytat:
  Program „Uniwersytety Trzeciego Wieku to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, ...
  i po co zaraz cała nadbudowa dla obracania dolarami - Program realizowany jest poprzez .... przeprowadzenie konkursu grantowego.
 • 14:36:09, 04-08-2008 z centrum

  Cytat:
  BUNIA
  Mamy duzo organizowanych wycieczek - osobiscie nie uczestnicze poniewaz jak dotad terminy w jakich sie odbywaly nie odpowiadaly mi.,
  W dzisiejszym POLSKA Dziennik Łódzki przeczytałem o perypetiach studentki UTW. Kłopoty na własne życzenie - dlaczego?
  Dlatego!
  Czy można bez refleksji uwierzyc, że 12-dniowa wycieczka z noclegami w hotelach z łazienkami w pokojach w Paryżu oraz Berlinie, Brukseli, Amsterdamie i Luksemburgu może kosztować 1470 złotych?

  Poza tym nauka języka angielskiego jako motywacja uczęszczania na UTW -przy mnogości szkół językowych w Łodzi?


  Poniżej fragment z teksu w linku ->
  http://www.polskatimes.pl/dzienniklo...naglowna/30299

  Wanda Sowińska chciała we wrześniu pojechać na zagraniczną wycieczkę. Zamiast udanych wakacji, będzie musiała odwiedzać sale sądowe. Została też wyrzucona z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - To miała być 12-dniowa wycieczka, organizowana przez uczelnię - opowiada Wanda Sowińska.

  - W kwietniu wpłaciłam zaliczkę 750 złotych, choć nie byłam dokładnie poinformowana o programie wycieczki. Otrzymałam zapewnienie, że noclegi będą w hotelach z łazienkami w pokojach. W czerwcu okazało się, że będą inne warunki zakwaterowania - campingi i hotele z łazienkami na korytarzu.

  Postanowiłam zrezygnować. Chciałam odebrać pieniądze, ale mi odmówiono. Nie podpisywałam żadnej umowy, w której byłby zapis, że w przypadku rezygnacji z udziału w wycieczce przepadnie mi zaliczka. Gdy poprosiłam o pomoc federację konsumentów i Urząd Marszałkowski, zostałam wyrzucona z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a bardzo zależy mi na nauce języka angielskiego. Nie wiem, jak odzyskać pieniądze. Pozostaje mi tylko droga sądowa.

  Wycieczka, na którą zapisała się Wanda Sowińska, miała kosztować 1470 złotych. W planie wyprawy było pięć dni w Paryżu oraz zwiedzanie Berlina, Brukseli, Amsterdamu i Luksemburga. Organizatorem jest Fundacja Drugiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  ... zobacz więcej
 • 14:52:45, 04-08-2008 Malgorzata 50

  Januszu po podanym linkiem znalazłam tysiąc róznych artykulów ciekawych ,ale tego nie.
  A wracając do Pani Wandy -fakt ,że UTW zachowuje się jak naciągacz ,ale przygoda z cyklu "wycieczka do Rzymu połączona z prezentacją ....(niepotrzebne skreślić :poduszek ,pościeli relacyjnej ,najlepszych garnków na świecie ,foteli rehabilitacyjnych itd itd)
 • 09:28:41, 01-09-2020 gratka

  Na czas pandemii COVID 19 mój UTW zawiesił działalność, bo uczestnicy
  należą do grupy o zdecydowanie podwyższonym ryzyku śmierci.
  Niemniej jednak część osób jest zainteresowana spotykaniem się
  w obrębie kół zainteresowań. Chcą malować, uczyć się języków obcych,
  dyskutować o poezji, chodzić na gimnastykę, pływanie itp.

  Nie wiemy - jako zarząd - co robić?
  Może ktoś się odezwie i napisze jaka jest sytuacja w waszych UTW. Proszę o radę ...
 • 09:41:32, 01-09-2020 bogda

  Gratko, zaraz zajrzę na stronę mojego UTW.
  Zawsze w maju było przedłużanie legitymacji i zapisy na nowy rok.
  Przełożyli na wrzesień.
  Pierwszego, to znaczy dziś mieli podać informację.
  Też jestem ciekawa decyzji.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Aktywni 50+
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy