Strona głównaEdukacjaUniwersytety Trzeciego Wieku bardzo popularne w Polsce

Uniwersytety Trzeciego Wieku bardzo popularne w Polsce

Nowy rok szkolny oznacza powrót do nauki nie tylko dla ludzi młodych, coraz popularniejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają oblężenie. Seniorom nie wystarcza standardowo rozumiany odpoczynek na emeryturze, nie chcą zajmować się jedynie obowiązkami domowymi czy rodzinnymi, poszukują aktywności nowego rodzaju. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie wspomniane Uniwersytety.
Uniwersytety Trzeciego Wieku bardzo popularne w Polsce [© Monkey Business - Fotolia.com] Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku w Tuluzie, w Polsce jako pierwsza powstała jednostka w Warszawie w 1975 roku. UTW tworzą odrębną sekcję przy Polskim Towarzystwie Gerontologicznym, obecnie w naszym kraju działa około 130 takich uniwersytetów.

Placówki oświatowe dla osób w wieku poprodukcyjnym spełniają bardzo istotne funkcje, zajęcia, jakie proponują pobudzają aktywność fizyczną, umysłową i ekspresję artystyczną, przyczyniają się do tego, że osoby starsze nie czują się osamotnione, znajdują nowych przyjaciół. UTW przyczyniają się do rozwoju osobowości, umocnienia więzi społecznych, dalszego, aktywnego udziału seniorów w życiu społecznym. Uczestnicy zajęć rozwijają zainteresowania, poszerzają wiedzę, dzielą się osobistymi doświadczeniami.

Wiele spośród opisywanych ośrodków to organizacje społeczne, funkcjonują dzięki wolontariatowi. Nierzadko sami słuchacze wspomagają działalność placówek. Zajęcia na UTW prowadzone są przez różnych specjalistów, nauczycieli akademickich, lekarzy, dziennikarzy, publicystów. UTW oferują szeroką gamę zajęć dydaktycznych. W ramach bloku humanistycznego prowadzone są najczęściej zajęcia z zakresu: historii, filozofii, psychologii, literatury, polityki, muzyki i historii sztuki.

Drugi blok, obejmujący m. in. profilaktykę gerontologiczną, tematy biologiczno – medyczne, kwestie związane ze zdrowiem. Prowadzone są również lektoraty językowe, popularnością cieszą się języki: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski. Niezbędne okazały się również przedmioty umożliwiając naukę obsługi komputera.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:46:04, 01-09-2020 bogda

    Gratko, taki jest komunikat na stronie naszego UTW.
    Cytat:
    W związku z przedłużającą się sytuacją pandemiczną, zapisy nowych słuchaczy i uaktualnianie legitymacji obecnych słuchaczy na rok akademicki 2020/2021 zostają wstrzymane do odwołania. Informacje o działalności UTW w roku akademickim 2020/2021 będą zamieszczane na bieżąco na tej stronie i prosimy o zapoznawanie się z nimi.
    Od roku akademickiego 2020/21 nasza oferta wzbogaci się o Wirtualny Uniwersytet Trzeciego Wieku (WUTW), na którym przygotowujemy możliwość spotkań i wykładów online. Jesteśmy w trakcie jego uruchamiania.
    Wszystko zawieszone
    A tak się cieszyłam, bo już w tym roku bym mogła latać na wykłady.
    Wnusia duża, godzinę sama spokojnie zostanie w domu, a tu....nic z tego.
    ... zobacz więcej
  • 14:04:14, 01-03-2021 gratka

    My w Łańcucie też przechodzimy na spotkania wirtualne, jakkolwiek niewiele osób
    przyznaje się do jakiej-takiej biegłości komputerowej aby obsłużyć komunikatory.
    e- wykłady nie sprawdzają się. Rozesłałam link z wykładem nagranym na youtube do kilkadziesiąt

    osób i mam tylko jednostkowe doniesienia o wysłuchaniu tego wykładu.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy