Strona głównaEdukacjaIm więcej lat spędzonych w szkole, tym wolniejsze starzenie się

Im więcej lat spędzonych w szkole, tym wolniejsze starzenie się

Z badań wynika, że osoby, które mają wyższy poziom wykształcenia, wolniej się starzeją i żyją dłużej w porównaniu z tymi, które uczyły się krócej.
Im więcej lat spędzonych w szkole, tym wolniejsze starzenie się [fot. 14995841 from Pixabay]
Dłuższa była istotnie powiązana z wolniejszym tempem i niższym ryzykiem śmierci w badanym okresie.

- Od dawna wiemy, że ludzie z wyższym wykształceniem żyją dłużej. Istnieje jednak wiele wyzwań, jeśli chodzi o ustalenie, dlaczego tak się dzieje i, co najważniejsze, czy promocja dłuższego uczenia się przyczynią się do zdrowej - mówi dr Daniel Belsky z Columbia Mailman School i Aging Center.

Aby zmierzyć tempo starzenia się, naukowcy zastosowali algorytm znany jako zegar epigenetyczny DunedinPACE do danych genomicznych. Najnowsze odkrycia wykazały, że zgodnie z miarą zegara epigenetycznego DunedinPACE dwa lata dodatkowej nauki przekładają się na wolniejsze tempo starzenia się o dwa do trzech procent. Spowolnienie tempa starzenia się odpowiada w przybliżeniu 10-procentowemu zmniejszeniu ryzyka śmierci w badanym okresie.

Starzenie biologiczne dotyczy nagromadzenia zmian molekularnych, które w miarę upływu czasu stopniowo osłabiają integralność i odporność naszych komórek, tkanek i całych narządów.

Niemal 2,5 tysiąca osób mających rodzeństwo porównano pod kątem lat spędzanych na uczeniu się i różnic w tempie starzenia się.
- Skupiliśmy się na długości edukacji danej osoby względem rodziców i rodzeństwa. To pozwala poznać efekty samego uczenia się - mówi dr Gloria Graf, współautorka badań.

- Nasze odkrycia potwierdzają hipotezę, że interwencje mające na celu promowanie osiągnięć edukacyjnych spowalniają tempo biologicznego starzenia się i sprzyjają długowieczności - zauważa dr Graf. - Zegary epigenetyczne, takie jak DunedinPace, mogą ulepszyć badania eksperymentalne, dając wyniki, które odzwierciedlają wpływ edukacji na zdrowe starzenie się na długo przed wystąpieniem chorób i w późniejszym życiu - wskazuje dr Belsky.

- Odkryliśmy, że dłuższe kształcenie się było powiązane zarówno z wolniejszym tempem starzenia się, jak i zmniejszonym ryzykiem śmierci w badanym okresie - mówi dr Graf. Ten wzorzec powiązań był podobny w różnych pokoleniach i dotyczył porównań rodzeństwa: dłużej uczące rodzeństwo starzało się wolniej w porównaniu z mniej wykształconymi braćmi i siostrami.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy