Nigdy nie jest za późno, by zacząć o siebie dbać. Zdarza się, że nie mamy wpływu zarówno na swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nie warto jednak bezwolnie poddawać się temu, co przynosi los. Oto kilka prostych wskazówek jak poprawić samopoczucie, wzmocnić ciało i ducha, nawet jeśli zyskało się miano seniora.
![Twoja kondycja umysłowa zależy od Ciebie [© iceteastock - Fotolia.com] Twoja kondycja umysłowa zależy od Ciebie [© iceteastock - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Twoja-kondycja-umyslowa-zalezy-od-Ciebie_img4d88bbf1672a2.jpg)
Ćwicz codziennie
Ważnym punktem programu dnia powinny stać się ćwiczenia, wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i umysłową. Nie chodzi tu oczywiście o jakieś sporty wyczynowe czy nawet aerobik, ale o taką aktywność fizyczną, jak regularne spacery z psem, drobne prace na działce, używanie schodów zamiast windy, etc. To powinno poprawić samopoczucie i utrzymać kondycję.
Zadbaj o dietę
Odpowiednia dieta może czynić cuda. To, co jemy i pijemy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Warto na tyle starannie planować posiłki, aby ich skład dostarczał organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: organizm źle reaguje na ciężkie, tłuste posiłki, ponadto proces przyswajania wapnia u ludzi starszych słabnie, toteż powinno się dostarczać go w większej ilości. Oprócz tego, większa część starszych ludzi słabo przyswaja glukozę, więc warto ograniczyć spożycie słodyczy.
Aktywizuj umysł
Przyswajanie nowych wiadomości w wysokim stopniu utrzymuje aktywność umysłu, to z kolei daje radość coraz głębszego poznawania rzeczywistości, pomaga w rozwijaniu hobby. Poszerzanie wiedzy daje dużo satysfakcji i pozwala na podjęcie nieznanych dotąd przedsięwzięć.
Nie zapominaj o pracy
Nie jest prawdą, że w wieku emerytalnym należy zaprzestać pracy, może ona bowiem wciąż dawać radość. Nawet, gdy nie jest to praca zarobkowa- jak w przypadku wolontariatu- motywuje do zorganizowanego trybu życia, stawia wyzwania i przydaje poczucie wartości działania.
Dbaj o przyjaźń
O tym, że przyjaźń jest piękną potrzebą nie trzeba nikogo przekonywać, jej pielęgnowanie jest warte poświęceń. Lojalność i zaufanie, jakim darzymy przyjaciół, to wartości niezbywalne. Świadomość, że zawsze możemy na kogoś liczyć powoduje spokój, chęć do życia i poczucie bezpieczeństwa.
Zrób coś dla innych
Wolontariat- choć w Polsce jeszcze nie dość dobrze rozpropagowany- ma niezwykle pozytywna wartość. Myśl o tym, że niesie się pomoc potrzebującym jest bardzo budująca, bycie potrzebnym rodzi pozytywne emocje. Poza tym, poczucie dobrze wykonanego zadania podwyższa samoocenę.
Zaplanuj zajęcia na przyszłość
Ludzie po 50 roku życia powinni być przygotowani na zmiany, jakie niesie ze sobą starzenie się. Warto zaplanować zajęcia, które dadzą radość w starszym wieku, pogłębiać zainteresowania, jakie można będzie również później rozwijać.
Zorganizuj swój dzień
Planowanie dnia to przyjemna kwestia, daje poczucie stabilności i pomaga zwalczać przygnębienie. Lista zadań do wykonania jest mobilizująca.
Dbaj o swoje
Ważnym jest, aby zainteresować się ,jakie przywileje dotyczą seniorów i korzystać z nich.
Miej głos
Ewentualne sytuacje postponujące osoby starsze nie mogą być pozostawiane bez głosu sprzeciwu. Tylko zdecydowane reakcje na przypadki dyskryminacji może przyczynić się do niwelowania tego rodzaju zachowań i walki ze stereotypami.