Strona głównaEdukacjaTwoja kondycja umysłowa zależy od Ciebie

Twoja kondycja umysłowa zależy od Ciebie

Nigdy nie jest za późno, by zacząć o siebie dbać. Zdarza się, że nie mamy wpływu zarówno na swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nie warto jednak bezwolnie poddawać się temu, co przynosi los. Oto kilka prostych wskazówek jak poprawić samopoczucie, wzmocnić ciało i ducha, nawet jeśli zyskało się miano seniora.
Twoja kondycja umysłowa zależy od Ciebie [© iceteastock - Fotolia.com] Ćwicz codziennie

Ważnym punktem programu dnia powinny stać się ćwiczenia, wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i umysłową. Nie chodzi tu oczywiście o jakieś sporty wyczynowe czy nawet aerobik, ale o taką aktywność fizyczną, jak regularne spacery z psem, drobne prace na działce, używanie schodów zamiast windy, etc. To powinno poprawić samopoczucie i utrzymać kondycję.

Zadbaj o dietę

Odpowiednia dieta może czynić cuda. To, co jemy i pijemy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Warto na tyle starannie planować posiłki, aby ich skład dostarczał organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: organizm źle reaguje na ciężkie, tłuste posiłki, ponadto proces przyswajania wapnia u ludzi starszych słabnie, toteż powinno się dostarczać go w większej ilości. Oprócz tego, większa część starszych ludzi słabo przyswaja glukozę, więc warto ograniczyć spożycie słodyczy.

Aktywizuj umysł

Przyswajanie nowych wiadomości w wysokim stopniu utrzymuje aktywność umysłu, to z kolei daje radość coraz głębszego poznawania rzeczywistości, pomaga w rozwijaniu hobby. Poszerzanie wiedzy daje dużo satysfakcji i pozwala na podjęcie nieznanych dotąd przedsięwzięć.

Nie zapominaj o pracy

Nie jest prawdą, że w wieku emerytalnym należy zaprzestać pracy, może ona bowiem wciąż dawać radość. Nawet, gdy nie jest to praca zarobkowa- jak w przypadku wolontariatu- motywuje do zorganizowanego trybu życia, stawia wyzwania i przydaje poczucie wartości działania.

Dbaj o przyjaźń

O tym, że przyjaźń jest piękną potrzebą nie trzeba nikogo przekonywać, jej pielęgnowanie jest warte poświęceń. Lojalność i zaufanie, jakim darzymy przyjaciół, to wartości niezbywalne. Świadomość, że zawsze możemy na kogoś liczyć powoduje spokój, chęć do życia i poczucie bezpieczeństwa.


Zrób coś dla innych

Wolontariat- choć w Polsce jeszcze nie dość dobrze rozpropagowany- ma niezwykle pozytywna wartość. Myśl o tym, że niesie się pomoc potrzebującym jest bardzo budująca, bycie potrzebnym rodzi pozytywne emocje. Poza tym, poczucie dobrze wykonanego zadania podwyższa samoocenę.

Zaplanuj zajęcia na przyszłość

Ludzie po 50 roku życia powinni być przygotowani na zmiany, jakie niesie ze sobą starzenie się. Warto zaplanować zajęcia, które dadzą radość w starszym wieku, pogłębiać zainteresowania, jakie można będzie również później rozwijać.

Zorganizuj swój dzień

Planowanie dnia to przyjemna kwestia, daje poczucie stabilności i pomaga zwalczać przygnębienie. Lista zadań do wykonania jest mobilizująca.

Dbaj o swoje

Ważnym jest, aby zainteresować się ,jakie przywileje dotyczą seniorów i korzystać z nich.

Miej głos

Ewentualne sytuacje postponujące osoby starsze nie mogą być pozostawiane bez głosu sprzeciwu. Tylko zdecydowane reakcje na przypadki dyskryminacji może przyczynić się do niwelowania tego rodzaju zachowań i walki ze stereotypami.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:11:44, 23-06-2008 wil-wro

    Zawarte w artykule rady dla seniora w pełni popieram.Aktywny tryb życia choć cza sami męczy fizycznie wpływa pozytywnie na naszą sprawność umysłową.Sama jestem emerytką w wieku 69 lat.Mieszkam na 4 piętrze bez windy,mam przyjaciela czworonożnego, ukochaną sunię z którą trzeba przynajmniej trzy razu w dzień wyjść na spacer,mam działkę, jak dla mnie b.dużą 460 m2 którą z powodzeniem uprawiam, zupełnie samodzielnie z kopaniem włącznie/tylko trawnik kosi Pan dysponujący kosiarką/Dwa razy w tygodniu pracuję po 3,5 godz.fizycznie/sprzątam /Jestem słuchaczką UTW od roku,gdzie na kursie nauczyłam sie obsługi komputera i serfuję w internecia,narazie bardzo nieśmiało,ale mam nadzieję przy pomocy Wnuka pogłębic te umiejętności.Choć fizycznie czasami czuję się nienajlepiej tu boli, tam strzyka, zamierzam w nowym roku akademickim nadal uczestniczyć w życiu UTW, chodzić na wykłady ,a może zapisać sie na kurs języka.Gdyby nie moja aktywność fizyczna zgnuśniała bym i napewno nie napisała bym lego komentarza.Była bym stetryczałą starą babcią,a tak czuję że mogę podjąć dyskusję i może nie mówię od rzeczy.Pozdrawiam wil-wro
    ... zobacz więcej
  • 00:16:18, 23-06-2008 Lila

    I tak trzymaj ... Nie tylko nie mówisz od rzeczy,ale mówisz bardzo mądrze..

    Jesteś super- babka,i witaj w klubie..
  • 00:19:39, 23-06-2008 Boga

    Witam i pochwalam! Tak trzymać! Z treścią artykułu też w zupełności się zgadzam. Chcieć to móc, ale ważne żeby nam się jeszcze chciało! Jak nie, to trzeba tylko leżeć i czekać aż nas "posprzątają". Biedni jednak Ci co muszą "to wszystko za nas" przez nasze lenistwo sprzątać. Pozdrawiam
  • 23:10:12, 23-06-2008 jakempa

    Umysł tak jak wszystko trzeba ćwiczyć,wszystkie te osoby,z ktorymi dzisiaj spotykamy się na forum,to napewno super inteligentne nie zgnusniałe staruszki,bo tylko takie pelne zycia i marzeń ludzie nie zamykają się na nowinki, nie poddamy się starości dotąd,dopóty dobrze nasza główka pracuje,. tak trzymać..60 plus.....
  • 08:29:24, 24-06-2008 Iluzja

    ... bardzo sprawnych. A ja juz zalamywalam rece na moim watku "Oddycham wiec zyje...", no nie tak sie on nazywa, ale prawie.
    Zgadzam sie z wami wszystkimi, tak jak oddech... cialko w miare... glowke trzeba do cwiczn zapedzic.
    Rezultaty potem nie spotykane, a to liscik napisac, a to oberka zatanczyc... no nie tego to juz nie dam rady... przesadzilam... ale ogrodkiem zajac sie mozna.
    Wpadne do was na dyskusje, a teraz uciekam...
    ... zobacz więcej
  • 13:02:11, 25-06-2008 weronika1

    Kazdego ranka po przebudzeniu, otrzymujemy kredyt w wysokosci osiemdziesieciu szesciu tysiecy czterystu sekund zycia na dany dzien. Kiedy wieczorem kladziemy sie spac, niewykorzystana reszta sekund nie przejdzie na nastepny dzien. To, czego nie przezylismy w ciagu dnia, jest na zawsze stracone, pochloniete przez wczoraj.
    Kazdego, nastepnego ranka, rozpoczyna sie ta sama magia. Znowu otrzymujemy taka liczbe sekund zycia i wszyscy zaczynamy grac w te nieodwracalna gre...
    - Marc Levy -
  • 13:54:09, 25-06-2008 Iluzja

    ... stwierdzilam to na wlasnej skorze, kiedy to przez pol roku lezalam, plasko, z mala poduszecka pod glowa, cierpiac katusze. Potm wstalam, i do zycia wracalam wolniutko. Trwalo to dlugo.
    Od dwuch lat staram sie zyc jak teraz, zajmuje sie soba, jako caloscia. Umyslowo, i mniej fizycznie bo nie wszystko mi wolno... wykorzystuje kazda podarowana mi minute... do konca.
    i zycze wszystkim zeby mogli tak samo postepowac, a na koniec: -"Kiedy rozum spi, budza sie potwory."
    przyjaznie...
    ... zobacz więcej
  • 17:18:07, 28-03-2009 zosinek

    Popieram także wszystkie rady dla seniora.Już czas zająć się sobą,dzieci dorosle maja swoje życie no i patrzą z boku czy trzeba zająć sie już opieką nad seniorem czy jeszcze nie.Im więcej ćwiczymy umysł i ciało to jesteśmy szczęśliwsi bardziej zadowoleni i lepiej spostrzegani przez otoczenie.Po prostu lepiej nam sie żyje i inym z nami.Myślę że właśnie o to nam wszystkim chodzi.
  • 17:35:05, 28-03-2009 jakempa

    zosinko, witamy Ciebie w ''seniorku'' masz rację należy zająć się sobą i korzystać z kazdego dnia, nie mozna zramoleć, korzystajmy ze swobody zycia, bez musu, ze coś tam koniecznie trzeba robić, robię bo chcę a nie muszę i mnie osobiscie wlasnie ta swoboda tak cieszy,
  • 18:50:09, 28-03-2009 granny

    Rozczaruję Was drogie seniorki, tak się powszechnie przyjęło, że praca umysłowa, rozwiązywanie krzyżówek, aktywnośc wpływa na to, że jesteśmy bardziej sprawni fizycznie i umysłowo. Okazuje się, że to nieprawda nasza aktywnośc umysłowa nie ma nic wspólnego z naszym procesem starzenia. I to że będziemy cwiczyc nasz umysł nie będzie miało wpływu na jakośc naszego umysłu w póżnej starości. Tak wykazały ostatnie badania.

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy