Strona głównaEdukacjaNajpowszechniejsze źródła wiedzy naukowej

Najpowszechniejsze źródła wiedzy naukowej

Z badań hiszpańskiej fundacji BBVA wynika, że telewizja jest głównym źródłem informacji na tematy naukowe. Gazety zajęły drugie miejsce. Okazuje się jednocześnie, że poziom zainteresowania zagadnieniami naukowymi jest wyższy niż deklarowane poczucie bycia poinformowanym co do tych kwestii.
© Victoria - Fotolia.comRespondenci z dziesięciu krajów UE i ze Stanów Zjednoczonych wskazywali jedne częściej niż inne jako pomagające być na bieżąco z aktualnościami ze świata nauki. Zazwyczaj informacje naukowe i zagadnienia techniczne czerpane są przez ankietowanych z telewizji, aż 41 procent badanych Europejczyków stwierdziło, że „bardzo często" lub „dość często" dowiaduje się o kwestiach właśnie z oglądanych programów(w Polsce ze szklanego ekranu wiedzę o sprawach nauki czerpie 36,7 proc. ludzi). Na drugim miejscu uplasowały się gazety - w celu pozyskiwania informacji naukowych czyta je średnio 31,7 proc. Europejczyków (w Polsce - 24,7 proc.). Trzecie miejsce zajął , aby zdobyć , sieć przeszukuje 24 proc. badanych (w Polsce - 23,5 proc.). Jako ostatnie medium ankietowani wymienili , jest ono źródłem wiedzy naukowej dla 16,6 proc (wśród Polaków - 16%).

Co więcej, z badań wynika, że panowie chętniej śledzą informacje naukowe i technologiczne niż panie - czyni to 30,6 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet. Jeśli chodzi o kategorie wiekowe, najciekawsi świata nauki są najmłodsi badani, monitoruje te kwestie 36,8 proc. osób w wieku 18-24 lata. Najmniej zainteresowani sprawami naukowymi są najstarsi respondenci - aktywność w przyswajaniu tych zagadnień deklaruje jedynie 10,6 proc. seniorów w wieku powyżej 65 lat.

W większości krajów stopień zainteresowania tematami naukowymi (na skali od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak zainteresowania, a 10 - najwyższe zaciekawienie) plasuje się w przedziale średnio-wysokim, co równa przeciętnym wynikom 5 - 6 punktów. Średnia europejska wyniosła 5,6, polska zaś - 5,4. Najwięcej punktów zebrali Holendrzy - 6,4, najmniej Czesi - 4,3.

Poziom bycia poinformowanym jest niższy od deklarowanego zainteresowania zagadnieniami naukowymi. Odczucie co do stanu wiedzy na tematy naukowe Europejczycy określili na 5,1, Polacy - na 5,2.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy