Strona głównaEdukacjaMatura 2013 - pytania łatwe dla seniora?

Matura 2013 - pytania łatwe dla seniora?

Ponad 360 tysięcy maturzystów rozpoczęło dzisiaj zmagania z egzaminem dojrzałości. Matura zmieniała swoje oblicze na przestrzeni lat, od jakiegoś czasu stała się także przepustką na studia. Czy współczesny egzamin jest trudny dla rodziców i dziadków maturzystów?
Matura 2013 - pytania łatwe dla seniora? [© profesja_bielsko - Fotolia.com] Tematy tegorocznej matury z języka polskiego to patriotyzm u Baczyńskiego i Orzeszkowej oraz autorytety u Żeromskiego. Zarówno one, jak i dobór wydaje się "tradycyjny". Jednak matura obecnie przebiega zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu, kiedy to język polski zdawało się pisemnie (pisząc wypracowanie), a później ustnie (odpowiadając na pytania z zakresu całej szkoły średniej, nie zaś przygotowując prezentację na wybrany temat). Najważniejsza zmiana to jednak nie tyle formuła egzaminu, a sposób jego sprawdzania. Prace rodziców i dzisiejszych maturzystów oceniali nauczyciele z ich liceum. Dziś odbywa się to poza szkołą, a prace sprawdzane są z zachowaniem anonimowości ich autorów, z uwzględnieniem kluczy oraz innych metod standaryzujących wyniki. Dotyczy wszystkich przedmiotów, które są zdawane poprzez egzamin pisemny. Wyniki matury otrzymywane są po kilku tygodniach - czyli trzeba na nie czekać znacznie dłużej niż kiedyś.Jak zatem przedstawia się stopień trudności współczesnych matur? Ze statystyk wynika, że do egzaminu dojrzałości przystępuje znacznie więcej abiturientów niż jeszcze 20 lat temu. Wykształcenie średnie zakończone maturą to obecnie swego rodzaju norma w ścieżce . Tymczasem jeszcze w latach 80-tych osoby z maturą stanowiły swego rodzaju elitę. Z drugiej strony "starej" matury nie zdawali nieliczni, zaś obecnie - niemal jedna piąta (w liceach ogólnokształcących odsetek ten wynosi 11 procent).
Panuje powszechne przekonanie, że egzamin dojrzałości z roku na rok jest coraz łatwiejszy i tak naprawdę nie sprawdza w sposób wystarczający przygotowania abiturientów do podjęcia studiów czy pracy. Powszechne zarzuty to "przygotowywanie pod odpowiedzi zgodne z kluczem", wszechobecność testów, brak miejsca na zaprezentowanie pogłębionej wiedzy czy świetnego przygotowania. I oczywiście łatwość i powierzchowność zadań. Przytaczane są przypadki, w których na przykład prawidłowa interpretacja wiersza zamieszczonego w maturalnym teście była zbyt... trudna dla jego autora, podczas gdy przeciętni uczniowie bez trudu wprasowywali się w "klucz".
Czy zatem współcześni seniorzy bez trudu (po niewielkim przypomnieniu sobie wiedzy ogólnej) zdaliby matury swoich dzieci i wnuków? Podstawową trudnością wydaje się właśnie różnica w formule samego egzaminu. Drugim problemem mógłby zaś być zaś egzamin z języka obcego. Jednak na przykład matura z języka polskiego mogłaby się (pomijając klucze) wydać osobom z wcześniejszych pokoleń łatwa, a jej ocenianie bardzo pobłażliwe - jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyły trzy błędy ortograficzne (w długiej pracy), by zaśpiewać "znów za rok matura".
W sieci niedługo pojawią się arkusze maturalne. Zapraszamy do zmierzenia się z zadaniami i podzielenia się swoimi opiniami na temat stopnia trudności współczesnych matur.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy