Strona głównaEdukacja14 marca - dziś Dzień Liczby Pi

14 marca - dziś Dzień Liczby Pi

Znana już ze szkoły podstawowej liczba π (pi) ma swoje święto - poświęcono jej 14 marca. Datę wybrano nieprzypadkowo - jej zapis bowiem: 3,14 jest jej najpowszechniej znanym przybliżeniem. Po raz pierwszy "Dzień liczby π" obchodzono w 1988 roku.
14 marca - dziś Dzień Liczby Pi [© Benjamin Haas - Fotolia.com] Liczba pi, zwana też ludolfiną, jest - obok liczb e oraz i - jedną z fundamentalnych stałych w matematyce. Jest to stała, która w geometrii euklidesowej wyraża stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Jej nazwa - „π" jest pierwszą literą greckiego słowa perimetron, czyli obwód. Rozwinięcie liczby pi obejmuje miliony liczb po przecinku, ale najpopularniejsze jest jej przybliżenie znane już wśrod najmłodszych uczniów to 3,14.

W tym roku przypada wyjątkowy dzień π, ponieważ 15 to kolejne liczby po przecinku tej liczby. Niektórzy idą jeszcze dalej, wskazując "godzinę liczby π - ma to być 9:26:53 (pierwsze cyfry π to 3,141592653).

Pomysłodawcą „święta" był Larry Shaw z muzeum nauki Exploratorium w San Francisco.

W ramach obchodów Dnia Liczby Pi serwuje się pie, apple pie () oraz inne podobne ciasta, ponieważ w języku angielskim słowa "pi" oraz "pie" (ciasto, placek), mają zbliżoną wymowę, a na dodatek są w kształcie koła.

Tego dnia Massachusetts Institute of Technology często wysyła do swoich potencjalnych studentów pisma z decyzją o ich przyjęciu na uczelnię.

W Princeton, mieście urodzenia Alberta Einsteina, odbywają się liczne imprezy upamietniające zarówno opisywane „święto", jak i przypadającą na ten dzień rocznicę słynnego fizyka.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy