Możliwości pamięciowe zmieniają się w ciągu całego życia człowieka. Maksymalne zdolności osiągamy w wieku około 20 lat, później następuje stabilizacja wyników i w końcu spadek, początkowo powolny, a po 40. roku życia bardziej wyraźny. Istotne osłabienie pamięci następuje po 60. roku życia. Czy jest to jednak nieunikniony proces, który dotyczy wszystkich bez wyjątku? Oto prezentujemy fakty i obalamy mity dotyczące zmian zachodzących z wiekiem w pamięci.
![Czy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity [© DOC RABE Media - Fotolia.com] Czy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity [© DOC RABE Media - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Czy-pamiec-musi-pogarszac-sie-z-wiekiem-Fakty-i-mity_img53288e3169bd7.jpg)
Ludzie starsi skarżą się na
osÄšÂabienie pamiĂÂci. Również w wiedzy potocznej istnieje przekonanie o tym, że starzeniu towarzyszy stopniowy spadek zdolności pamięciowych. Niektóre różnice w zapamiętywaniu osób starszych w porównaniu z młodymi można wyjaśnić gorszym stanem zdrowia, mniejszą motywacją do wykonania zadania czy gorszym wykształceniem.
Osłabienie pamięci jest skutkiem zmian w
mózgu, którego praca pogarsza się na starość, podobnie jak dzieje się z pracą serca, wątroby i innych organów. Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie aspekty pamięci osób starszych ulegają osłabieniu – umysł funkcjonuje wystarczająco dobrze, żeby móc uczyć się nowych umiejętności i przyswajać informacje. Niektórzy do naprawdę późnego wieku kontynuują pracę naukową i są aktywni zawodowo.
StaroÄšÂĂ może być nawet okresem szczytowych osiągnięć, jeśli oczywiście odpowiednio zadbamy o swój umysł – mówi Magdalena Zagrajek ze Szkoły Pamięci 4 Brains.
Dlaczego pamięć słabnie?Nie ma jednej i wyłącznej przyczyny pogorszenia zdolności pamięciowych w starszym wieku. Naukowcy proponują kilka hipotez wyjaśniających to zjawisko. Po pierwsze, może być to tzw. spowolnienie poznawcze, czyli wolniejsze zapamiętywanie i wykonywanie różnych czynności. Szacuje się, że czasy reakcji u osób starszych są 1,5 razy dłuższe niż u młodych. Po drugie, osoby starsze mają mniejszą pojemność uwagi i pamięci operacyjnej, a dodatkowo w ich umyśle pojawia się wiele informacji nieistotnych dla wykonywanego zadania – w młodszym wieku te „przeszkadzacze” są naturalnie wygaszane i usuwane z pamięci. W końcu przyczyną osłabienia są zmiany neurologiczne zachodzące w mózgu – mniejsza masa mózgu i mniejszy przepływ krwi, powodujący, że kora mózgowa otrzymuje mniej tlenu.
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »