Strona głównaEdukacjaCzy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity

Czy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity

Możliwości pamięciowe zmieniają się w ciągu całego życia człowieka. Maksymalne zdolności osiągamy w wieku około 20 lat, później następuje stabilizacja wyników i w końcu spadek, początkowo powolny, a po 40. roku życia bardziej wyraźny. Istotne osłabienie pamięci następuje po 60. roku życia. Czy jest to jednak nieunikniony proces, który dotyczy wszystkich bez wyjątku? Oto prezentujemy fakty i obalamy mity dotyczące zmian zachodzących z wiekiem w pamięci.
Czy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity [©  DOC RABE Media - Fotolia.com] Ludzie starsi skarżą się na . Również w wiedzy potocznej istnieje przekonanie o tym, że starzeniu towarzyszy stopniowy spadek zdolności pamięciowych. Niektóre różnice w zapamiętywaniu osób starszych w porównaniu z młodymi można wyjaśnić gorszym stanem zdrowia, mniejszą motywacją do wykonania zadania czy gorszym wykształceniem.

Osłabienie pamięci jest skutkiem zmian w , którego praca pogarsza się na starość, podobnie jak dzieje się z pracą serca, wątroby i innych organów. Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie aspekty pamięci osób starszych ulegają osłabieniu – umysł funkcjonuje wystarczająco dobrze, żeby móc uczyć się nowych umiejętności i przyswajać informacje. Niektórzy do naprawdę późnego wieku kontynuują pracę naukową i są aktywni zawodowo. może być nawet okresem szczytowych osiągnięć, jeśli oczywiście odpowiednio zadbamy o swój umysł – mówi Magdalena Zagrajek ze Szkoły Pamięci 4 Brains.

Dlaczego pamięć słabnie?

Nie ma jednej i wyłącznej przyczyny pogorszenia zdolności pamięciowych w starszym wieku. Naukowcy proponują kilka hipotez wyjaśniających to zjawisko. Po pierwsze, może być to tzw. spowolnienie poznawcze, czyli wolniejsze zapamiętywanie i wykonywanie różnych czynności. Szacuje się, że czasy reakcji u osób starszych są 1,5 razy dłuższe niż u młodych. Po drugie, osoby starsze mają mniejszą pojemność uwagi i pamięci operacyjnej, a dodatkowo w ich umyśle pojawia się wiele informacji nieistotnych dla wykonywanego zadania – w młodszym wieku te „przeszkadzacze” są naturalnie wygaszane i usuwane z pamięci. W końcu przyczyną osłabienia są zmiany neurologiczne zachodzące w mózgu – mniejsza masa mózgu i mniejszy przepływ krwi, powodujący, że kora mózgowa otrzymuje mniej tlenu.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:51:39, 12-04-2014 Irenka 26

    Najlepszym remedium na problemy z pamięcią jest aktywność umysłowa-ja ciągle jeszcze dużo pracuję umysłowo, jestem otwarta na wszystkie nowości i zmiany-idę z duchem czasu! Uczę się w wieku blisko sześćdziesięciu lat języka hiszpańskiego, podejmuję różne wyzwania ....Udzielam ciągle prywatnych lekcji-jako dawny nauczyciel. Bardzo dużo czytam, rozwiązuję krzyżówki i szarady, poznaję od dwóch lat tajniki pracy z komputerem...Jednym słowem ustawicznie zmuszam swój umysł do wzmożonej aktywizacji...i przyznaję-bardzo to lubię! Wreszcie mam w otoczeniu wielu młodych ludzi, których aktywność i radość życia udzielają mi się! Kochani SENIORZY! Nie poddawajmy się, ćwiczmy swój umysł na równi z ciałem! To daje radość i poprawia jakość życia!
    ... zobacz więcej
  • 10:16:12, 29-04-2014 wnuczek21

    Ostatnio podczas mojego powrotu do domu miałem okazję spotkać bardzo sympatycznego dziadka, który miał około 80 lat oraz świetną pamięć, ponieważ podczas jazdy autobusem zdążył opowiedzieć mi połowę swojego życia. O dziwo pamiętał również wycieczkę klasową jak miał 9 lat oraz większość nazw lokali, które odwiedzał jako młody student .
  • 21:17:19, 29-04-2014 babciela

    Pamieć - niestety pogarsza się , a to skutek zaniku neuronow- charakterystyczna jest pamięć zdarzeń starszych.
    ale ciągłe cwiczenie pamieci powoduje,ze znika znacznie mniejsza ilosc neuronów.Narządy nieuzywane zanikaja - niestety...
  • 21:24:29, 29-04-2014 Lila

    Cytat:
    wnuczek21
    Ostatnio podczas mojego powrotu do domu miałem okazję spotkać bardzo sympatycznego dziadka, który miał około 80 lat oraz świetną pamięć, ponieważ podczas jazdy autobusem zdążył opowiedzieć mi połowę swojego życia. O dziwo pamiętał również wycieczkę klasową jak miał 9 lat oraz większość nazw lokali, które odwiedzał jako młody student .

    Eeee tam. Taki szczeniak to i nie dziwota.
    Pogadałbyś z moją Mamusią, rocznik 1916, to szok normalnie. Na dodatek Mamusia ma zwyczaj mnie zaginać w wiedzy o bieżących wydarzeniach w Polsce i na świecie, choć i ja w tym nie taka ostatnia.
    Inne pokolenie. Z dobrego materiału.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy