Strona głównaEdukacjaCzy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity strona 2 / 2

Czy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity

strona 2 / 2

Czy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity [©  DOC RABE Media - Fotolia.com]
Fakty i mity

Nie wszystkie przekonania na temat „zapominalskich staruszków” są słuszne, ale osłabienie pamięci w późnym wieku nie jest mitem. Które więc opinie są prawdziwe, a które to zwykłe stereotypy?

Pogorszenie z wiekiem dotyczy wszystkich aspektów pamięci.

MIT. Osłabienie dotyczy przede wszystkim działania pamięci operacyjnej, czyli wymagającej jednoczesnego przechowywania i przetwarzania informacji. Osoby starsze mogą też mieć problem z dostępem do swojej pamięci, czego przejawem jest zjawisko „końca języka” nasilające się z wiekiem. Nie ma natomiast dużych różnic w zakresie wiedzy ogólnej, czy pamięci krótkotrwałej. Osoby starsze doskonale pamiętają też kontekst emocjonalny. Ubytki w sprawności pamięci można kompensować wiedzą i doświadczeniem.

Zachodzące zmiany są na tyle głębokie, że uniemożliwiają codzienne życie.


MIT. Jeśli zmiany nie są związane z chorobą, są raczej łagodne. Chociaż mogą przeszkadzać i irytować, to nie wpływają na funkcjonowanie w takim stopniu, żeby starszy człowiek nie radził sobie z problemami życia codziennego.

Nawet w późnym wieku można ćwiczyć pamięć.

PRAWDA. Niezależnie od wieku pamięć można trenować i usprawniać, a wyniki takich ćwiczeń mogą być zadziwiające. Warto poszukać kursów, które są specjalnie przygotowane dla osób starszych – ich program uwzględnia naturalne zmiany w i jest dostosowany do tempa pracy i potrzeb seniorów.

Zapominanie o spotkaniu i gubienie rzeczy to objaw choroby.


MIT. Ludzie starsi bywają przewrażliwieni na punkcie kłopotów z pamięcią, obawiając się, że oznaczają one chorobę Alzheimera. Nie ma powodów do szczególnego niepokoju, jeśli ktoś zapomniał gdzie zostawił okulary, o której godzinie ma wizytę u lekarza czy jak nazywa się dawny znajomy. Takie problemy zdarzają się ludziom starszym częściej niż młodym, ale nie są objawem choroby. Jeśli jednak bardzo się nasilają, obejmują wiele różnych sytuacji i poważnie utrudniają życie, to w takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci badania i postawi diagnozę.

Ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć.


PRAWDA. Ćwiczenia fizyczne wyzwalają zmiany chemiczne w mózgu, które wspomagają funkcję umysłu, poprawiają nastrój i przyspieszają uczenie się. Wybór aktywności jest bardzo duży – gimnastyka, spacer, jazda na rowerze, nordic walking. Każdy może łatwo znaleźć aktywność zgodną ze swoimi zainteresowaniami i temperamentem.
Strony : 1 2
 

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:51:39, 12-04-2014 Irenka 26

    Najlepszym remedium na problemy z pamięcią jest aktywność umysłowa-ja ciągle jeszcze dużo pracuję umysłowo, jestem otwarta na wszystkie nowości i zmiany-idę z duchem czasu! Uczę się w wieku blisko sześćdziesięciu lat języka hiszpańskiego, podejmuję różne wyzwania ....Udzielam ciągle prywatnych lekcji-jako dawny nauczyciel. Bardzo dużo czytam, rozwiązuję krzyżówki i szarady, poznaję od dwóch lat tajniki pracy z komputerem...Jednym słowem ustawicznie zmuszam swój umysł do wzmożonej aktywizacji...i przyznaję-bardzo to lubię! Wreszcie mam w otoczeniu wielu młodych ludzi, których aktywność i radość życia udzielają mi się! Kochani SENIORZY! Nie poddawajmy się, ćwiczmy swój umysł na równi z ciałem! To daje radość i poprawia jakość życia!
    ... zobacz więcej
  • 10:16:12, 29-04-2014 wnuczek21

    Ostatnio podczas mojego powrotu do domu miałem okazję spotkać bardzo sympatycznego dziadka, który miał około 80 lat oraz świetną pamięć, ponieważ podczas jazdy autobusem zdążył opowiedzieć mi połowę swojego życia. O dziwo pamiętał również wycieczkę klasową jak miał 9 lat oraz większość nazw lokali, które odwiedzał jako młody student .
  • 21:17:19, 29-04-2014 babciela

    Pamieć - niestety pogarsza się , a to skutek zaniku neuronow- charakterystyczna jest pamięć zdarzeń starszych.
    ale ciągłe cwiczenie pamieci powoduje,ze znika znacznie mniejsza ilosc neuronów.Narządy nieuzywane zanikaja - niestety...
  • 21:24:29, 29-04-2014 Lila

    Cytat:
    wnuczek21
    Ostatnio podczas mojego powrotu do domu miałem okazję spotkać bardzo sympatycznego dziadka, który miał około 80 lat oraz świetną pamięć, ponieważ podczas jazdy autobusem zdążył opowiedzieć mi połowę swojego życia. O dziwo pamiętał również wycieczkę klasową jak miał 9 lat oraz większość nazw lokali, które odwiedzał jako młody student .

    Eeee tam. Taki szczeniak to i nie dziwota.
    Pogadałbyś z moją Mamusią, rocznik 1916, to szok normalnie. Na dodatek Mamusia ma zwyczaj mnie zaginać w wiedzy o bieżących wydarzeniach w Polsce i na świecie, choć i ja w tym nie taka ostatnia.
    Inne pokolenie. Z dobrego materiału.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy