Strona głównaEdukacjaStarsi super-zdolni: jak to się dzieje?

Starsi super-zdolni: jak to się dzieje?

Jak to się dzieje, że niektórzy właśnie w starszym wieku osiągają największe sukcesy, podczas gdy inni uważają, że jesień życia oznacza zwolnienie tempa i ograniczenie podejmowanych aktywności?
Starsi super-zdolni: jak to się dzieje? [© Galina Barskaya - Fotolia.com] Przykłady tych, którzy w „słusznym" wieku zbierali największe laury, można mnożyć. Chociażby Verdi - skomponował operę „Falstaff" w wieku osiemdziesięciu lat i pracował nad kolejnymi utworami aż do 84 roku życia. Albo zmarła w tym roku , dostała medycznego Nobla mając 77 lat, a w wieku 92 lat założyła l'Istituto Europeo di Ricerca sul Cervello (Europejski Instytut Badań nad Mózgiem). Lub też onkolog Renato Dulbecco - zdobył Nobla mając „zaledwie" 61 lat, a w wieku 73 lat powierzono mu kierowanie projektem mapowania sekwencji genów ludzkich, co dzielnie nadzorował aż do śmierci tuż przed 98 urodzinami.

Jak to się zatem dzieje, że jedni są w wyśmienitej formie intelektualnej także w latach sędziwych, a u innych dość szybko ulegają osłabieniu i rozwija się relatywnie wcześnie.

Opisywany fenomen postanowili zbadać uczeni z Northwestern University w Chicago. Naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny, aby poddać analizie mózgi osiemdziesięciolatków, którzy w testach neuropsychologicznych wypadali na równi z osobami w wieku pięćdziesięciu czy sześćdziesięciu lat. Mózgi tych dziarskich intelektualnie staruszków porównano z mózgami ludzi o dwie lub trzy dekady młodszych.

Okazuje się, ze w istocie istnieją super-staruszkowie, którym o wiele młodsi mogą pozazdrościć możliwości intelektualnych. Ich kora mózgowa jest grubsza niż pozostałych rówieśników, a także w ich przypadku odnotowano atrofię w mniejszej ilości obszarów w porównaniu do mózgów ludzi po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce.


- Jest to kluczowy obszar (tj. kora mózgowa) odpowiadający za uwagę czy koncentrację, a te zdolności stanowią filar pamięci. Być może właśnie tu kryje się klucz do ich wyjątkowości - mówi Emily Rogalski, współautorka badań. - No i trzeba wspomnieć, że grubsza kora mózgowa wskazuje na zachowanie większej liczby neuronów, a tym samym jest pośrednią miarą dobrego zdrowia mózgu. - dodaje Rogalski.

Wyniki badania są szczególnie istotne zważywszy, że nawet niepatologiczne starzenie się jest związane ze zmniejszeniem kory mózgowej. Należy wspomnieć, że w ramach innych badań, przeprowadzonych na Uniwersytecie w Tokio, obliczono, że starzenie się mózgu przekłada się na zmniejszenie kory mózgowej o 0,23 proc. rocznie (dotyczy to przedstawicieli obojga płci). Spadek ten ulega dwukrotnej intensyfikacji wraz z postępowaniem procesu starzenia się.

Uczeni mają nadzieję, że uzyskane wyniki pomogą rozpoznać, kiedy zaczyna się rozwój mózgu w kierunku niezwykłych zdolności intelektualnych, a kiedy ma miejsce początek choroby Alzheimera. Mechanizm jest prawdopodobnie uwarunkowany genetycznie, mówią uczeni.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy