Strona głównaEdukacja"e-Senior" w Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku strona 2 / 3

"e-Senior" w Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

strona 2 / 3

"e-Senior" w Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku [© nyul - Fotolia.com]
Oferta edukacyjna dla seniorów

Ideą Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest włączenie emerytów i rencistów do kształcenia ustawicznego oraz propagowanie aktywności społecznej. Ważnym celem działań jest stymulowanie rozwoju osobowego oraz intelektualnej, psychicznej i fizycznej sprawności osób starszych. Prowadzona jest działalność edukacyjna, kulturalna, twórcza i krajoznawczo - turystyczna, propagująca aktywny tryb życia oraz upowszechniająca profilaktykę gerontologiczną. Słuchacze Sopockiego UTW kształcą się na jednym z następujących kierunków:
  • filologiczno - historycznym,
  • społecznym (wykłady z filozofii, socjologii i psychologii),
  • prawnym,
  • profilaktyka zdrowia,

    Uczęszczają również na wykłady otwarte z innych dziedzin nauki, spotkania z przedstawicielami świata kultury oraz liczne zajęcia warsztatowe.

    Oprócz wymienionych wcześniej warsztatów komputerowych realizowane są zajęcia usprawniające i utrzymujące sprawność manualną (warsztaty plastyczne - artystyczne), zajęcia z aktywności ruchowej (gimnastyka, samoobrona), warsztaty turystyczne (wycieczki piesze najpiękniejszymi szlakami turystycznymi Trójmiasta i jego okolic, wycieczki autokarowe, wykłady z zakresu turystyki), a także choreoterapeutyczne (terapia tańcem).

    Słuchacze poznają również historię sztuki, a na części zajęć prowadzona jest terapia sztuką. Projekcje słynnych arcydzieł filmowych podczas warsztatów stanowią podstawę do dyskusji podczas spotkań klubu filmowego. Na warsztatach gastronomicznych "Kuchnie świata" słuchacze poznają zasady zdrowego żywienia i przygotowują typowe potrawy różnych zakątków kuli ziemskiej. Prowadzone są również lektoraty językowe na poziomie początkującym i zaawansowanym (angielski i niemiecki), a także cykliczne warsztaty z komunikacji interpersonalnej, psychologii reklamy, psychologii miłości oraz warsztaty relaksacyjne.

    Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia gimnastyki umysłu. Odbywają się również próby chóru recytatorów "Oratorium", wykorzystującego maksymy i teksty filozoficzne oraz myśli poetyckie, a także zespołu tanecznego "U3W Zorba" (zespół ten prezentował swoje osiągnięcia na 3 Sopockim Festynie oraz Targach Organizacji Pozarządowych w 2005 roku w Sopocie). W ramach współpracy z lokalnym teatrem i kinem słuchacze uczestniczą regularnie w życiu kulturalnym. Korzystają również ze specjalnej oferty na basenie w sopockim AquaParku. Okresowo organizowane są także imprezy okolicznościowe.

    Cykl kształcenia na Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku trwa dwa lata. Słuchaczem może zostać każda osoba w wieku starszym nieczynna zawodowo, która pragnie wnieść swój wkład pracy społecznej w urzeczywistnianie celów S UTW oraz złoży pisemną deklarację. Liczba słuchaczy od początku działalności kształtuje się następująco:
  • III.2003 r. - 60 osób (pilotaż)
  • X.2003 r. - 319 osób
  • II.2004 r. - 650 osób
  • X.2004 r. - 905 osób
  • II.2005 r. - 910 osób
  • X.2005 r. - 1067 osób
  • II.2006 r. - 750 osób

    Ponad 86% słuchaczy to kobiety.

    Słuchacze posiadają indeksy, w których potwierdzane jest uczestnictwo w zajęciach. Wszystkie zajęcia realizowane są w oparciu o autorskie programy, z wykorzystaniem nowoczesnych środków audiowizualnych i odbywają się regularnie, według stałego tygodniowego planu. Plan ten w roku szkolnym 2004/2005 obejmował łącznie 117,5 godziny zegarowej zajęć tygodniowo - 11 godz. wykładów oraz 106,5 godz. zajęć warsztatowych, tj. średnio 23,5 godz. zegarowej dziennie. W w/w roku wypracowano razem 3.952 godziny lekcyjne zajęć, w tym na wykładach 679 godzin, a na zajęciach warsztatowych - 3.273 godzin. Funkcjonowały 83 grupy warsztatowe oraz 7 grup wykładowych.

    W bieżącym roku szkolnym (2005/2006) prowadzone są zajęcia dla 10 grup wykładowych i 76 grup warsztatowych, w wymiarze identycznym jak w roku poprzednim (117,5 godz. zegarowej tygodniowo, w tym wykłady - 13,5 godz., warsztaty - 104 godz.). Stała kadra prowadząca zajęcia liczy 30 osób.

  • Strony : 1 2 3

    Katarzyna Stec / Senior.pl

    Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

    Zobacz także

     

     

    Skomentuj artykuł:

    Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
    Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




    Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

    Artykuły promowane

    Najnowsze w dziale

    Polecane na Facebooku

    Najnowsze na forum

    Warto zobaczyć

    • eGospodarka.pl
    • Hospicja.pl
    • Uniwersytety Trzeciego Wieku
    • Kosciol.pl
    • Oferty pracy