Strona głównaEdukacjaWrocławscy seniorzy nie boją się wirtualnego świata

Wrocławscy seniorzy nie boją się wirtualnego świata

Po raz pierwszy mogli zanurzyć się w morskie głębiny, przenieść się na afrykańską sawannę i pędzić z zawrotną prędkością kolejką górską. W środę 29 listopada kilkudziesięciu seniorów zdecydowało się założyć okulary VR, aby skorzystać z wrażeń, które dostarcza wirtualna rzeczywistość. W siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ulicy Dawida we Wrocławiu w podróż do tego niezwykłego świata zabrali się wrocławscy seniorzy.
29 listopada najstarsi wrocławianie mogli wypróbować najnowszych technologii. Entuzjazmu, odwagi i pragnienia przygody mogliby im pozazdrościć nastolatkowie, choć najstarszy aktywny słuchacz kończy w tym roku 102 lata.

Pokolenia UTW: Życie zaczyna się po 60-tce!

Uniwersytet Trzeciego Wieku pyta o metrykę tylko raz, podczas naboru na studia. Jego progi otwierają się dla osób, które mają minimum 60 lat. Potem słuchaczem można być już do końca życia. nie może narzekać na brak zainteresowania. Co roku na każde miejsce zgłasza się 3-4 chętnych, a społeczność akademicka liczy ponad 750 słuchaczy.

Nierealny świat, realne emocje

Zabawa z wirtualną rzeczywistością na Uniwersytecie Trzeciego Wieku udowadnia, że nowe technologie nie muszą przerastać możliwości seniorów. Podczas wydarzenia chętnie przenosili się w inny świat, a potem dzielili wrażeniami w przygotowanej przez PowerEvents strefie relaksu, gdzie mogli odpocząć przy kawie i pysznej szarlotce.

Fot. materiały prasowe

– Początkowo byłam jednocześnie przestraszona i zafascynowana. To niesamowity świat, który po założeniu okularów jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Mogłam niemal pogłaskać słonia, spojrzeć oko w oko dinozaurom i podziwiać Wszechświat. Wirtualna rzeczywistość poszerza horyzonty. Będę miała o czym opowiadać dzieciom i wnukom – opowiadała Renata Babac-Stencel z Koleżeńskiej Komisji Rozjemczej Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Dzisiejsze wydarzenie pozwoliło mi zobaczyć coś, co dla większości z nas jest poza zasięgiem. Takie miejsca chciałoby się oglądać, a nie tylko o nich czytać. Za tydzień mam 72. urodziny i jest mi trochę wstyd, że nie nadążam za nowinkami technicznymi, ale z drugiej strony bardzo mnie ciekawią – przyznał Janusz Traczyk, słuchacz UTW.

Oswajają technologię, która czeka za rogiem

Wirtualna rzeczywistość w najbliższych latach może się stać nie tylko jednorazową ciekawostką, ale narzędziem o szerokim zastosowaniu. Od atrakcyjnej formy edukacji poprzez wirtualne sklepy i wizualizacje mieszkań po , gdzie VR pomoże oderwać uwagę pacjentów od bólu albo zdiagnozować kondycję serca.

Czy w świecie, w którym coraz doskonalsze technologie na dobre rozgościły się w naszym codziennym życiu, osoby starsze mogą dotrzymać im kroku?

– Wśród naszych podopiecznych widzę dwie grupy. Pierwsza to osoby w wieku 60+, które są słuchaczami od niedawna, oswoiły się już najczęściej z technologiami, miały z nimi do czynienia np. w pracy. Zdecydowanie różnią się od seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Dla tej drugiej grupy ,,nieznane” budzi większe obawy i opory – tłumaczy dr Bogna Bartosz, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Fot. materiały prasowe

– Gdy byliśmy młodzi, podstawowym uczuciem był refleks, po 60. roku życia - refleksja. Nie musi ona jednak podpowiadać, że nie da się czegoś opanować. Przeciwnie, doświadczenie zachęca do nauki, rozwoju i wejścia do wirtualnego świata. Dlatego bardzo ucieszyłem się z propozycji wizyty PowerEvents na naszym Uniwersytecie – uzupełnia Jerzy Sosnowski, Przewodniczący Samorządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spotkanie było ósmą z dziesięciu akcji agencji w tym roku, co oznacza, że przed Świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy mogą się spodziewać jeszcze dwóch emocjonujących i zaskakujących wydarzeń. Niezależnie od tego, co nas czeka, warto wziąć sobie do serca słowa, które można przeczytać na jednej z tablic Uniwersytetu Trzeciego Wieku: „Wczoraj to już historia, jutro to wciąż tajemnica, a dzisiaj to dar losu...”. Wrocławscy seniorzy wykorzystują czas najlepiej jak potrafią.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy