Strona głównaEdukacjaWraz z wiekiem mózg spowalnia nasze reakcje

Wraz z wiekiem mózg spowalnia nasze reakcje

Pamiętasz pogawędki z kolegą/koleżanką z ławki w czasie, gdy powinniście nad czymś popracować? Otóż wydaje się, że wraz z upływem czasu dwie połowy naszego mózgu „zachowują się" podobnie. Porównywalne są również skutki tego w zakresie skuteczności...
Badanie wykonane przez uczonych z University of Michigan wykazało, że wraz z wiekiem zmiany w mózgu mogą spowolnić nasze reakcje.

Lewa i prawa strona naszego mózgu są oddzielone strukturą nazwaną ciałem modzelowatym (corpus callosum). Kiedy poruszamy kończynami, palcami lub czymkolwiek innym po jednej stronie naszego ciała, komunikacja między dwoma półkulami zatrzymuje się. To się przydaje, gdy robimy coś, co wymaga zdolności motorycznych jednej strony naszego organizmu (np. przy odbieraniu telefonu) i nie ma potrzeby komunikacji między półkulami.


Ciał modzelowate może również działać jako most i umożliwia obu półkulom naszego mózgu komunikowanie się, gdy zachodzi taka potrzeba, tj. kiedy robimy coś, co wymaga wykorzystania umiejętności motorycznych dwóch stron ciała, np. podczas pływania.


Wraz z wiekiem funkcje ciała modzelowatego ulegają pogorszeniu i następuje komunikacja między półkulami także wtedy, gdy nie jest niezbędna czy pomocna.

Wspomniane badanie to jest pierwszym, które pokazuje, że takie zakłócenia mają miejsce nawet wówczas, gdy osoby starsze odpoczywają, wyjaśnia Rachael Seidler, wykładowca w School of Kinesiology and Department of Psychology Uniwersytetu Michigan, główny autor badania. W efekcie, kiedy wykonują ruch kończyną jednej strony ciała, następuje konfuzja i czas reakcji jest wolniejszy.

Aby określić nasilenie zakłóceń naukowcy poprosili uczestników badań o wykonanie testów przy użyciu joysticka. Partycypanci musieli przenieść kursor na cele, które losowo pojawiały się na ekranie. Następnie uczeni porównali czas reakcji pomiędzy grupą w wieku 65 -75 lat, a uczestnikami w wieku 20 - 25 lat. Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego naukowcy przyjrzeli się poziomowi tlenu we krwi w różnych częściach mózgu, aby zmierzyć aktywność półkul.


Okazało się, że u osób starszych obszar ciała modzelowatego jest mniejszy w porównaniu z młodszymi uczestnikami testów. Ponadto seniorzy częściej używali obu półkul. Im bardziej druga część mózgu angażowała się, tym wolniejsza była odpowiedź.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 01:59:42, 10-03-2013 ~gość: 83.24.53.xxx

    starość nie radość, śmierć nie wesele

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy