Strona głównaEdukacjaWcześniejsze emerytury dla kobiet dyskryminują mężczyzn

Wcześniejsze emerytury dla kobiet dyskryminują mężczyzn

Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo umożliwiające kobietom przejście na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyznom dyskryminuje panów. Ustawa musi być zmieniona.
W orzeczeniu Trybunału czytamy: „Ustawa o emeryturach i rentach z 1998 roku jest niezgodna z konstytucją (...) stanowi niczym nie uzasadnioną dyskryminację mężczyzn w stosunku do kobiet”.
Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją przepisy pozwalające przechodzić na emeryturę kobietom, które skończyły 55 lat ii mają co najmniej 30- letni okres składkowy. Rozwiązania legislacyjne nie przewidują wspomnianego status quo odnośnie mężczyzn.

Trybunał w uzasadnieniu stwierdził, że „ustawodawca przekroczył granice przysługującej mu swobody naruszając konstytucyjną zasadę równości oraz zakaz dyskryminacji ze względu na płeć. Konstytucja dopuszcza różnicowanie sytuacji jedynie pod ściśle określonymi warunkami. W tym przypadku nie jest możliwe wskazanie uzasadnionych argumentów usprawiedliwiających wprowadzone zróżnicowanie. Argumentem nie są różnice biologiczne i społeczne między kobietami i mężczyznami. Przywileje kobiet w stosunku do mężczyzn mogą naruszyć zasadę równości. Naruszona jest też zasada wzajemności, wiążąca prawo do świadczeń emerytalnych z udziałem świadczeniobiorcy w tworzeniu funduszu ubezpieczeniowego.”

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:54:19, 30-10-2007 issem

    Zgadzam się z tym, że mężczyźni i kobiety powinni być traktowani równo pod względem nabywania praw do emerytury. Wszyscy powinni przechodzić na emeryturę po osiągnięciu tego samego wieku.
    Warunkiem jest jednak w l i c z a n i e d o l a t p r a c y i t o j a k o o k r e s u s k ł a d k o w e g o o k r e s o p i e k i n a d d z i e c k i e m d o 4 r o k u ż y c i a.
    Być może to się zmieni i również mężczyźni będą brali urlop wychowawczy, ale na razie to głównie kobiety korzystają z tego prawa i są d y s k r y m i n o w a n e , ponieważ przez to mają mniej lat pracy i to nie tylko o ten okres urlopu wychowawczego, ale i dłużej, bo nierzadko przez urodzenie dziecka kobieta traci pracę i trudniej jej o nowe zatrudnienie.
    Wtedy może będzie sprawiedliwie.
    ... zobacz więcej
  • 22:24:09, 30-10-2007 Lila

    Będzie sprawiedliwie..

    Wszyscy mają tyrać do 65 lat.Jest Irlandia,czy nie w końcu ???
  • 23:02:32, 30-10-2007 inka-ni

    O ile zniknie dyskryminacja kobiet na wysokich szczeblach państwowych,tu jakos nie widać tej sprawiedliwosci.
  • 23:03:27, 30-10-2007 Malgorzata 50

    Będą tyrać jesli będa mieli gdzie!!!!
  • 23:05:58, 30-10-2007 inka-ni

    No i o to jest pytanie?
  • 23:20:18, 30-10-2007 Lila

    Jak to gdzie ?
    Przecież pracy jest pełno ?
  • 23:24:29, 30-10-2007 Malgorzata 50

    Gdzie ...na tramwajach ?
  • 23:28:57, 30-10-2007 Lila

    Kurczę,czy jest coś o czym ja nie wiem ?

    Przecież słyszę,że pełno.Wszystkie wróble ćwierkają,że brakuje rąk do pracy...
  • 23:32:21, 30-10-2007 Malgorzata 50

    Lila do fizycznej brakuje .A ja czniam prace fizyczną nie po to matka z ojcem flaki sobie wypruwali ,żebym musiala po 30 latach pracy szukac byle jakiego zajecia .Juz w Hameryce byle co robilam i bedzie.
    A serio tak się sklada ,ze ja chwilowo nie mam problemow z praca ,ale znam bol odstawienia na boczny tor i poki ktos w tym kraju nie zrozumie ,ze 50+ to nie skleroza tylko doswiadczenie podwyzszanie wieku emerytalnego bedzie debilizmem do kwadratu!!!!
  • 10:59:56, 22-06-2011 Gumisiak

    ZUS dyskryminuje MATKI od 1991r. w stosunku do MATEK obecnie rodzących.!!! Obowiązująca od 15-11-1991 r. ustawa z 17 -10-1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent zaliczyła urlop wychowawczy do stażu ubezpieczeniowego, ale uznała go za OKRES NIESKŁADKOWY. Ponadto okresy NIESKŁADKOWE dolicza się NIE WSZYSTKIE a tylko w ilości do 1/3 wypracowanych okresów składkowych. I w ten sposób matkom brakuje wymaganych lat okresów składkowych ( skoro w tym czasie zajmowały się wychowywaniem dzieci to za karę muszą dopracować te lata na starość) do uzyskania zasiłków przedemerytalnych. TYMCZASEM obecnie przepisy powodują zaliczenie urlopu wychowawczego do okresów SKŁADKOWYCH (ale nie działają wstecz). Nawet, gdy MATKA nie otrzymuje świadczenia na urlopie wychowawczym, gdyż rodzina ma duży dochód i stać tę rodzinę na opłacenie NIANI, aby matka mogła pracować ale, po co? -skoro Budżet Państwa obecnie finansuje Jej okres przebywania na takim urlopie: JAKO OKRES SKŁADKOWY. Ponieważ przepisy nie działają wstecz, to ZACHODZI TU SYTUACJA RAŻĄCEJ DYSKRYMINACJI MATEK z okresu od 1991 r. względem MATEK obecnie rodzących. UWAŻAM, ŻE NALEŻY SIĘ JEDNAKOWE TRAKTOWANIE MATEK OBECNYCH Z DAWNIEJSZYMI???- i zaliczyć okresy pobierania zasiłków wychowawczych, jako okresy składkowe do celów wcześniejszych emerytur ( tak jak m.in. okresy pobierania zasiłków macierzyńskich czy zasiłków dla bezrobotnych z Urzędu Pracy). A przy okazji: JAKIM PRAWEM MĘŻCZYZNI - którzy nie mieli okresów nieskładkowych na wychowanie swoich dzieci oraz LAT straconych, bo niedoliczonych do ogólnego stażu (nawet) jako okresy nieskładkowe, UPOMINAJĄ SIĘ O ZRÓWNANIE Z KOBIETAMI spełniania warunków do celów emerytalnych??
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy