Strona głównaEdukacjaSposób na długowieczność: dobre wykształcenie

Sposób na długowieczność: dobre wykształcenie

Im dłużej się uczysz, tym dłużej żyjesz. Dobre wykształcenie daje większe szanse na długowieczność.
Sposób na długowieczność: dobre wykształcenie [Fot. highwaystarz - Fotolia.com] Jak wynika z badań Międzynarodowego Instytutu Analiz i Systemów Stosowanych w Laxenburgu w Austrii, na najdłuższe życie mogą liczyć ludzie najlepiej wykształceni, a nie - jak można by przypuszczać - najbogatsi.

Postęp w zakresie zdrowia i długości życia jest ściśle związany z rozwojem społeczno-gospodarczym. Lepsze odżywianie się i większa dostępność do opieki zdrowotnej związana z wyższymi dochodami są powszechnie uważane za główne determinanty wydłużenia życia w przeszłości i współczesności, piszą autorzy w raporcie z badań. Dodają jednak, że najistotniejszym czynnikiem odpowiadającym za większe szanse na jest poziom . Oczywiscie, podkreślają badacze, status ekonomiczny również ma znaczenie, ale wyższe zarobki często są związane z .

Przeprowadzona analiza umożliwiła powiązanie średniej długości życia z latami nauki. Poziom kształcenia pozwolił na dokładniejsze oszacowanie szans na długowieczność niż ilość posiadanych pieniędzy. Według uczonych wyższe wykształcenie jest związane z większą wiedzą, która z kolei prowadzi do zdrowszych wyborów i wypracowania stylu życia dającego większe nadzieje na długie życie.

Wcześniejsze badania wykazywały związek pomiędzy poziomem zarobków i długością życia. Wedłu austriackich uczonych, takie powiązanie wynikało najprawdopodobniej z tego, że wyższy poziom wykształcenia umożliwiał po prostu znalezienie dobrze płatnej pracy.

Jak wynika ze statystyk, oczekiwana długość życia jest obecnie najkrótsza w Suazi i wynosi 30-40 lat, a najdłuższa w Japonii - 82,6 lat. Najstarszy potwierdzony wiek człowieka to 122 lata, osiągnęła tyle Jeanne Calment, żyjąca w latach 1875-1997.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć