Strona głównaEdukacjaPracownik 45+ - czy warto się dokształcać?

Pracownik 45+ - czy warto się dokształcać?

Sytuacja dojrzałych pracowników jest dziś dość trudna: są zastępowani młodszymi, lepiej wykształconymi (choć mającymi mniej doświadczenia) absolwentami wyższych uczelni, czasem gorzej wynagradzani i pomijani przy awansach. Lekiem na tę sytuację mogłoby być samokształcenie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ale tu pojawiają się kolejne problemy: dojrzałe osoby niezbyt chętnie biorą udział w szkoleniach, a i pracodawcy niechętnie inwestują w pracowników z tej grupy wiekowej.
W ramach projektu „Sojusz dla pracy” powstała publikacja „Jak zachęcić pracowników po 45 roku życia do dalszej edukacji”. Eksperci pracujący przy jej opracowaniu uznali, że tak naprawdę istnieje tylko jedna bariera edukacyjna osób 45+: pokutujące w Polsce przekonanie, że ludzie w tym wieku nie potrafią się uczyć i przystosować do nowych sytuacji. To właśnie ten stereotyp wpływa na postawy pracodawców niechętnie zatrudniających starszych pracowników, a z drugiej strony utwierdza tych ostatnich w przekonaniu, że już nie umieją się uczyć i przystosowywać do nowych sytuacji.

Jak zatem można zmniejszyć lęk i opór osób 45+ przed udziałem w szkoleniu? Większość z nich jest przekonana o tym, że pracodawca chce się ich pozbyć, dlatego robią wszystko, aby „przeczekać” - dotrwać do emerytury i nie chcą niczego zmieniać. Czasem są skłonne brać udział w szkoleniach (zwłaszcza tych zalecanych są przez pracodawcę), ale robią to głównie z obawy przed zwolnieniem, a nie z chęci rozwoju zawodowego. Nawet jeśli w głębi duszy chciałyby zrobić coś dla siebie, paraliżuje ich lęk, niepewność i brak wiary w swoje możliwości. Ważną rolę mają tu więc do spełnienia osoby zajmujące się rekrutacją na szkolenia, które poprzez odpowiednie przekazanie informacji mogą odbudować ich wiarę w siebie i przekonać, że udział w szkoleniu przyniesie im realne korzyści.

Kolejną poważną barierą, która hamuje u osób 45+ „pęd do wiedzy” jest lęk: przed ośmieszeniem, przed koniecznością otwarcia się przed grupą zupełnie obcych ludzi (dotyczy to zwłaszcza szkoleń z elementami psychologii), a także brak czasu. Jeśli więc mamy taką możliwość wybierajmy raczej te szkolenia, w których uczestniczą nasi rówieśnicy (a prowadzone są przez starsze osoby) oraz te, które organizowane są w godzinach pracy. Zawsze warto dokładnie przestudiować program szkolenia, aby nie być później zaskoczonym niektórymi jego elementami.

W tej chwili na rynku działa mnóstwo firm organizujących szkolenia, a ich oferta jest na tyle bogata, że naprawdę jest w czym wybierać. Trzeba się tylko przełamać i pamiętać, że najlepsza inwestycja, to inwestycja… w siebie.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:45:38, 23-11-2008 Jagoda

    Przede wszystkim pracodawcy nie wysyłają na szkolenia starszych pracowników.Potrafią ich jedynie wykorzystywać do granic możliwosci.
  • 17:55:13, 12-12-2008 z centrum

    Cytat:
    Przede wszystkim pracodawcy nie wysyłają na szkolenia starszych pracowników.Potrafią ich jedynie wykorzystywać do granic możliwosci.

    Czasem wysyłają i to na bardzo aktualne jak wdrażanie aplikacji SAP wspomagania zarządzania firmą.
    Młodzi szybko jednak blokują dalszą aktualizację wiedzy - boją się konkurencji doświadczenia+wiedza z ich szablonową asertywnością.
    ... zobacz więcej
  • 12:38:02, 26-06-2009 Magnolia50

    Ja mówie ,że warto....Nawet jesli to miało by być tylko dla siebie....
  • 12:48:16, 26-06-2009 eledand

    Cytat:
    Magnolia50
    Ja mówie ,że warto....Nawet jesli to miało by być tylko dla siebie....
    Popieram to także,przecież człowiek 45-ni musi jeszcze pracować prawie 2o lat i mając doświadczenie i dodatkowe wykształcenie będzie cenionym pracownikiem.45-cio latek na macierzyński nie idzie i ma z pewnością samodyscyplinę.Gorąco pozdrawiam.
  • 15:29:49, 26-06-2009 Malgorzata 50

    Cytat:
    eledand
    Popieram to także,przecież człowiek 45-ni musi jeszcze pracować prawie 2o lat i mając doświadczenie i dodatkowe wykształcenie będzie cenionym pracownikiem.45-cio latek na macierzyński nie idzie i ma z pewnością samodyscyplinę.Gorąco pozdrawiam.
    Niedługo się okaże ,że właściwie to tak -
    20 latek nie nadaje sie do pracy -bo nie ma doświadczenia
    30-40 latek nie nadają się do pracy bo może się znienacka rozmnożyć ,albo ma małe dzieci i nie jest gotowy by służyć firmie ukochanej 24/7
    45-nie nadaje sie do pracy bo stary
    50- noooo to już kompletnie nie nadaje sie do pracy bo rozmiękczenie mozgu i demencja oraz PRL-owskie nawyki -a poza tymn nawet jśli nie to -to nie nadąza za postepem i osiągnięciami albowiem nie wyslano go na szkolenia w w 45 z wyż. wym. powodow.
    A w ogole to, precz z wcześniejsza emeryturą!!! tylko ciekawe kto nadaje się do pracy .Mnie wyszlo ,że tak na prawdę nikt.
    ... zobacz więcej
  • 15:44:44, 26-06-2009 tadeusz50

    Małgosiu
    Cytat:
    Niedługo się okaże ,że właściwie to tak -
    20 latek nie nadaje sie do pracy -bo nie ma doświadczenia
    Istnieje jeszcze taka opcja
    20 lat, wyższe wykształcenie, staż pracy na kierowniczych stanowiskach co najmniej 5 lat no i jeszcze jakieś kosmiczne wymagania (a jeśli to kobieta to nogi pod pachy)
  • 15:53:15, 26-06-2009 eledand

    Witam i Małgorzata 5o ma racje i Tadeusz też,ja natomiast nie nyguje,że to jest cos złego dokształcac sie w miare swoich mozliwości.Człowiek 45-letni jest w pełni sił witalnych także w rozumowaniu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy