Strona głównaEdukacjaO zaćmie i jej leczeniu na radzyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

O zaćmie i jej leczeniu na radzyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Choć zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu w grupie osób powyżej 60 roku życia wiedza na temat skutecznego leczenia tej choroby w społeczeństwie jest wciąż niewystarczająca. By to zmienić, 11 marca w Radzyniu Podlaskim odbędzie się kolejny wykład o zaćmie w ramach cyklu spotkań edukacyjnych dla seniorów na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
- Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Polega ona na zmętnieniu części lub całości soczewki oka, co prowadzi do utraty jej przejrzystości. Efektem tego jest pogorszenie widzenia, a nawet całkowita utrata wzroku - przyznaje Dariusz Haszcz z Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej w Lublinie.

Na świecie problem ten dotyczy około 27 milionów ludzi w różnym wieku, a w Polsce dotyka ok. 800 tys. osób. Większość z nich to osoby starsze, które zazwyczaj nie mają świadomości, że są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zaćmę. Nawet jeśli pojawią się u nich pierwsze objawy, często je lekceważą. Nie korzystają z wizyt kontrolnych u okulisty, gdyż obawiają się diagnozy.

- Niezwykle ważne jest, by każdy po 40-tym roku życia przynajmniej raz w roku udał się do okulisty. Dla osób samotnych problemem może być nawet samo dotarcie na taką konsultację - mówi dr Dariusz Haszcz.

Wykłady autorytetów z dziedziny okulistyki na Uniwersytetach Trzeciego Wieku mają umożliwić osobom starszym spotkanie z lekarzami specjalistami, przełamać ich strach przed wizytą u okulisty i zachęcić do poddania się badaniom kontrolnym oczu, a także poprawić stan wiedzy na temat skutecznego leczenia zaćmy.

Drugie spotkanie dla seniorów z cyklu wykładów o zaćmie odbędzie się 11 marca na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Radzyniu Podlaskim, w Kinie Oranżeria przy ul. Jana Pawła II 4, a poprowadzi je dr Dariusz Haszcz z Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej w Lublinie. Początek wykładu o godz. 16:30.

Uczestnicy wykładów dowiedzą się czym jest zaćma, jakie są jej pierwsze objawy, kiedy należy udać się do lekarza okulisty, a także jakie są sposoby skutecznego leczenia. Eksperci przybliżą przebieg zabiegu operacyjnego usuwania zaćmy oraz odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania słuchaczy. Każdy uczestnik otrzyma pakiet ulotek edukacyjnych dotyczących skutecznego leczenia zaćmy.

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest jej chirurgiczne usunięcie. Operacja zaćmy jest procedurą standardową, bardzo bezpieczną, wykonywaną w trybie ambulatoryjnym. Zabieg operacyjny polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

W Polsce zabieg usunięcia zaćmy jest refundowany przez NFZ, ale zabiegowi wszczepienia sztucznej soczewki można poddać się również odpłatnie.

www.leczeniezacmy.pl

Tagi: zaćma

Przeczytaj także


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy