Strona głównaEdukacjaO AMD na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

O AMD na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to degeneracyjna choroba oczu, która zagraża szczególnie osobom po 50. roku życia. Jest schorzeniem cywilizacyjnym, które nieleczone prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. W celu poprawy świadomości społeczeństwa, a w szczególności osób najbardziej zagrożonych chorobą, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku trwa cykl wykładów edukacyjnych. Wykłady są prowadzone przez lekarzy okulistów - ekspertów zajmujących się diagnostyką i leczeniem AMD w Polsce.
- AMD jest główną przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku w krajach rozwiniętych, do których aspirujemy zaliczać również Polskę. Skala problemu narasta, ale na szczęście wkroczyliśmy w etap terapii wysiękowego AMD, w którym jesteśmy w stanie pomóc pewnej grupie pacjentów. Pozostaje jednak spełnić kilka zasadniczych warunków aby osiągnąć sukces terapeutyczny: wczesna diagnoza - trafne rozpoznanie oraz szybkie skierowanie do odpowiedniego ośrodka i tam rozpoczęcie właściwej terapii. Dlatego chciałbym podkreślić kolejny raz, że każdy pacjent po 50 r. ż. powinien mieć przynajmniej raz w roku dokładnie zbadane dno oka! Jest to pierwszy krok do pokonania tej choroby - podkreśla dr n. med. Małgorzata Figurska.

Wysiękowa (mokra) postać AMD jest najczęstszą przyczyną utraty widzenia centralnego oraz praktycznej ślepoty u osób powyżej 50-ego roku życia. Choroba często postępuje szybko i charakteryzuje się gwałtownym spadkiem ostrości wzroku w chorym oku - może to nastąpić w czasie krótszym niż rok (niektóre dowody wskazują, że w skrajnych wypadkach nawet w okresie kilku tygodni). Utrata prawidłowego widzenia w przebiegu AMD, osobom dotkniętym tym schorzeniem utrudnia samodzielne funkcjonowanie, zwiększając ich uzależnienie od członków rodziny lub osób z pomocy społecznej. W przypadku tej choroby niezmiernie ważne jest jej wczesne wykrycie - daje to możliwość rozpoczęcia skutecznego leczenia. Liczba osób chorych na AMD zwiększa się, co jest konsekwencją rosnącej średniej długości życia. W Polsce każdego roku notowanych jest kilka tysięcy nowych przypadków wysiękowej (mokrej) postaci AMD.

Ponieważ wiele czynników powstawania AMD nie może być modyfikowanych (np. wiek czy kolor tęczówki), regularne badania oczu mają zasadnicze znaczenie dla wczesnego wykrywania AMD. Wczesne wykrycie choroby pozwala na zastosowanie u chorych właściwego leczenia. Eksperci rekomendują, aby po ukończeniu 50. roku życia badać dno oka regularnie. Należy jednak pamiętać, że u osób z grupy ryzyka badania powinny być wykonane wcześniej. W szczególności dotyczy to osób, u których AMD występowało w rodzinie, a także u których zauważalne są zmiany w widzeniu (np. charakterystyczne dla choroby krzywienie się linii prostych).

Wykłady edukacyjne z tematyki AMD na Uniwersytetach Trzeciego Wieku mają umożliwić osobom starszym spotkanie z lekarzami specjalistami, przełamać ich strach przed wizytą u okulisty i zachęcić do wykonywania regularnych badań okulistycznych (takich jak test Amslera oraz badanie dna oka), a także zwiększeniu wiedzy na temat możliwości profilaktyki, diagnostyki i leczenia tej choroby. Zaproszeni eksperci odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania słuchaczy. Każdy uczestnik otrzyma pakiet materiałów edukacyjnych dotyczących AMD oraz test Amslera, który umożliwia wykrycie pierwszych objawów choroby, takich jak: brak wyraźnego obrazu w centrum pola widzenia, czy krzywienie się linii prostych.

Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 8 marca w Warszawie, na Bródnowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a poprowadzi je dr n. med. Małgorzata Figurska. Początek wykładu o godz. 12:15.

Tagi: amd, utw

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy