Strona głównaEdukacjaNIK o kształceniu dorosłych

NIK o kształceniu dorosłych

O potrzebie kształcenia się przez całe życie słyszymy ostatnio bardzo często. Przekwalifikowanie lub doskonalenie posiadanych umiejętności jest często jedyna szansą na znalezienie lub utrzymanie posady. Okazuje się jednak, że zawody, jakich uczą się słuchacze szkół dla dorosłych, nie są dostosowane do potrzeb rynku.
Jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, w ubiegłym roku szkolnym ponad połowa ze słuchaczy takich szkół kształciła się w 20 zawodach, w których panuje największe bezrobocie zdobywając np. tytuły pracownika administracyjnego, asystenta ekonomicznego, technika handlowca, technika mechanika i kucharza małej gastronomii. Dyrektorzy szkół nie dysponują aktualnymi prognozami potrzeb na rynku pracy, a rodzaj zawodów, których uczono w skontrolowanych przez NIK szkołach, był bardziej wynikiem zainteresowania uczniów nauką w poszczególnych profesjach, a przede wszystkim wynikał z kwalifikacji zatrudnionych nauczycieli.

Fatalne są także wyniki nauczania w szkołach dla dorosłych. Ponad połowa absolwentów nie uzyskuje dyplomu potwierdzającego nabycie kwalifikacji zawodowych. W dwóch ostatnich rocznikach egzaminy zawodowe zdało jedynie 56 proc. przystępujących do egzaminu, zaś 18 proc. słuchaczy w ogóle do nich nie podeszło.

W sześciu skontrolowanych szkołach NIK stwierdziła niezrealizowanie minimalnego wymiaru obowiązkowych zajęć z przedmiotów zawodowych, a w dziewięciu dyrektorzy dokonali zwolnienia słuchaczy z całości lub części praktycznej nauki zawodu. W wielu przypadkach brakowało także pomocy naukowych zalecanych w programach nauczania. Zdarzało się, że słuchacze uczyli się przestarzałych technologii.

Zdarzało się, że państwowe komisje przeprowadzające egzaminy kwalifikacyjne dopuszczały do nich osoby nie spełniające warunków (np. brakowało im odpowiedniego wykształcenia czy stażu pracy). NIK stwierdziła też przypadki naruszania zasady bezstronności egzaminatorów - w dwóch komisjach egzaminy przeprowadzały osoby, które wcześniej prowadziły zajęcia przygotowujące.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy