Strona głównaEdukacjaKształcenie ustawiczne może opóźnić pojawienie się choroby Alzheimera

Kształcenie ustawiczne może opóźnić pojawienie się choroby Alzheimera

Naukowcy nazywają kształcenie ustawiczne ciężką pracą i wskazują jednocześnie, że taka aktywność – co udowadniają badania naukowe - może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera.
„Według naszej teorii edukacja trwająca całe życie i wymagająca intelektualnych wysiłków praca stanowią bufor chroniący przed efektami demencji”, mówi doktor Valentina Garibotto z Uniwersytetu San Raffaele w Mediolanie.

Zespół badawczy doktor Garibotto przeprowadził testy psychometryczne oraz wykonał magnetyczne skanowanie mózgu u 242 starszych osób z chorobą Alzheimera, 72 osób z łagodnym osłabieniem zdolności poznawczych oraz 144 osób, które nie miały problemów z pamięcią. Skany umożliwiły ocenę stopnia rozwoju białka związanego z pojawieniem się choroby Alzheimera.

Łagodne osłabienie zdolności, które mogą poprzedzać wystąpienie choroby Alzheimera, definiuje się jako zaburzenia nieco poważniejsze niż średnia dla określonego wieku. Po 14 miesiącach od pierwszych testów 21 osób z zaburzeniami poznawczymi zachorowało na chorobę Alzheimera.

Wśród ludzi o tym samym stopniu osłabienia, ci, którzy długo się uczyli i pracowali na stanowiskach wymagających intelektualnego wysiłku, mieli najmniejsze zmiany w mózgu związane z chorobą Alzheimera niż osoby gorzej wykształcone i nie pracujące umysłowo.

„Ich mózgi kompensowały szkody wyrządzone przez chorobę – funkcjonowały na odpowiednim poziomie pomimo zmian”, mówi doktor Garibotto. „Są dwa możliwe wyjaśnienia tej sytuacji. Mózg osoby, która długo się uczyła i podejmowała wyzwania intelektualne, jest silniejszy. Drugie wytłumaczenie jest takie, iż czynniki genetyczne umożliwiające zdobycie wyższego wykształcenia i angażowanie się w intelektualne przedsięwzięcia, wyznaczają wielkość <> mózgu”, dodaje Garibotto

Wyniki badań opublikowano w piśmie „Neurology”.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:52:37, 03-11-2008 Ludgarda

    Optymistyczny artykuł, nic tylko permanentnie podejmować wezwania intelektualne! Czyż tego nie robimy udzielając się na forach dyskusyjnych poprzez Internet, czytając książki, czy choćby ucząc się języków?
    Wiele lat temu, byłam na turnusie rehabilitacyjnym. Spacerując, spostrzegłam na ławeczce starszą panią, która trzymała w ręku grubą książkę. Ponieważ lubię książki, z ciekawości, przeprosiwszy tę panią, spytałam, jaką powieść czyta, jakiego autora. Jakież było moje zdumienie, kiedy odpowiedziała mi,że to książka do nauki języka angielskiego,że chce nauczyć się tego języka, bo nigdy nie wiadomo...Byłam pełna uznania!
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy