Strona głównaEdukacjaKobiety mają lepszą pamieć. Ale tylko do menopauzy

Kobiety mają lepszą pamieć. Ale tylko do menopauzy

Kobiety cechują się lepszą pamięcią niż mężczyźni, ale taki jest stan rzeczy do okresu menopauzy u pań.
Kobiety mają lepszą pamieć. Ale tylko do menopauzy [© stockphoto mania - Fotolia.com] Panie mają lepszą niż panowie, ale ich możliwości w tym zakresie zaczynają stopniowo pogarszać wraz z początkiem , mówią uczeni z Brigham and Women Hospital w Bostonie.

Badaniami objęto 212 zdrowych osób w wieku 45-55 lat. Uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie kilku testów poznawczych, w szczególności takich, które sprawdzają pamięć. Okazało się, że kobiety miały lepszą pamięć niż mężczyźni w tym samym wieku. Jednocześnie ustalono, że menopauza osłabia tę przewagę. Panie przechodzące klimakterium uzyskiwały w takich testach słabsze wyniki.

Przyczyną osłabienia pamięci może być zmniejszenie produkcji estrogenu, co jest charakterystyczne dla menopauzy. W istocie, okazało się, że znacząco lepsze wyniki w testach uzyskały kobiety o najwyższych poziomach estradiolu, który jest głównym . W przypadkach, gdy obecność hormonu była niższa, mnemoniczne możliwości uczestniczek również słabły.

Odkrycie ma znaczenie o tyle, że może pomóc w wyjaśnieniu czynników sprzyjających rozwojowi , wyjaśniają autorzy badań. Ustalenia mogą też usprawnić identyfikację osób o wyższym ryzyku choroby na długo przed doświadczeniem pierwszych objawów.

Przez długi czas panowało silne przekonanie, że kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera po prostu dlatego, że średnio dłużej żyją, a choroba jest związana ze starszym wiekiem. Do takich wniosków doprowadziły analizy stanu zdrowia ludzi starszych, w których nie uwzględniono osób w średnim wieku, kiedy to mają miejsce określone zmiany hormonalne i kiedy pojawiają się zmiany w sposobie funkcjonowania pamięci.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Menopause.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X