Strona głównaEdukacjaInteligentni ludzie żyją dłużej

Inteligentni ludzie żyją dłużej

Iloraz inteligencji ma wpływ na prawdopodobieństwo długiego życia, wynika z międzynarodowych badań.
Inteligentni ludzie żyją dłużej Ludzie o wyższej inteligencji żyją dłużej. Wszystko z powodu genów, które nie tylko odpowiadają za wyższe od przeciętnego IQ, ale też chronią przed określonymi chorobami.

Uczeni wysunęli hipotezę, że osoby z wyższym ilorazem żyją dłużej. Aby ją sprawdzić, przeanalizowali dane zebrane w ramach trzech oddzielnych badań, przeprowadzonych w Szwecji, USA i Danii z udziałem 1.407 bliźniąt mono- i heterozygotycznych.

Okazało się, że związek pomiędzy wyższą inteligencją i jest znaczący. Im wyższa inteligencja tym większe szanse na długowieczność. Zjawisko to było bardziej widoczne u bliźniąt heterozygotycznych (dzielących 50 proc. genów). Zdaniem autorów źródłem takich wyników jest genetyczne wyposażenie - określone geny mogą odpowiadać nie tylko za błyskotliwy intelekt, ale także za wyższą odporność na określone choroby.

Jak sądzą badacze, nie tylko geny związane z wyższą inteligencją mogą mieć wpływ na lepszą ochronę przed pewnymi schorzeniami, ale także imponujące IQ samo w sobie nie jest bez znaczenia dla stylu życia - osoby inteligentniejsze częściej mają większą świadomość co do działań profilaktycznych, więcej ćwiczą, rzadziej podejmują ryzykowne działania (takie jak , etc.).

O badaniach napisano w International Journal of Epidemiology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

DZIEWIĘĆ + TRZY =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X