Strona głównaEdukacjaGimnastyka umysłu dla seniorów

Gimnastyka umysłu dla seniorów

Badaczki z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej opracowują metodę, której celem jest wspomaganie sprawności intelektualnej osób w wieku emerytalnym.
Gimnastyka umysłu dla seniorów - Osoby starsze mogą aktywnie przeciwdziałać skutkom upływającego czasu - twierdzą dr Aneta Brzezicka i mgr Anna Maria Wieczorek, badaczki z SWPS, które rozpoczynają właśnie projekt badawczy adresowany do seniorów. Jego celem jest sprawdzenie wpływu intensywnej aktywności intelektualnej na poprawę ogólnego funkcjonowania poznawczego, np. koncentracji uwagi czy zapamiętywania nowych informacji, oraz opracowanie sposobu zapobiegania niekorzystnym zmianom w sferze intelektualnej, które zachodzą wraz ze starzeniem się.

- Starszy wiek może być okresem pozytywnych zmian. Konieczne do tego są otwarta postawa wobec możliwości, jakie niesie rozwój nowych technologii, chęć zmiany na lepsze i odrobina wysiłku - twierdzą badaczki i dodają, że udział w ćwiczeniach może pomóc zarówno w utrzymaniu aktualnego poziomu zdolności intelektualnych, jak i przyczynić się do jego poprawy. Tłumaczą, że oferowany „fitness umysłu" to metoda wspomagania sprawności intelektualnej, która może przyczynić się do podtrzymania i wydłużenia dobrego funkcjonowania poznawczego, co ma szczególne znaczenie np. w kontekście przedłużających się wymagań co do długości aktywności zawodowej.

Badanie odbywa się za pośrednictwem strony internetowej. Mogą wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani ćwiczeniem umysłu, a szczególnie osoby w wieku 50+. Przez 5 tygodni uczestnicy wykonują 20 treningów poznawczych (każdy trwa ok. 15 minut) mających na celu wyćwiczenie określonej funkcji, tj. zapamiętywanie lub wyciąganie wniosków. Po zakończeniu całego programu każdy otrzymuje podsumowanie jego przebiegu. Trening jest tak skonstruowany, aby dopasowywać poziom trudności zadania do osiąganych przez uczestnika wyników i jego możliwości.

Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Nauki i potrwa do końca 2012 r. Udział w treningach jest bezpłatny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:40:46, 13-01-2012 niemłodyanibstary

    Pomysł sam w sobie jest niczego sobie, szkoda tylko że pomysłodawca utrudnia kontakt osobom zainteresowanym.
  • 16:37:25, 13-01-2012 zosinek

    Też nie wiem jak z tego skorzystać.
  • 17:25:03, 13-01-2012 Stasienko

    W dolnej części artykułu wystarczy kliknąć na podany adres.
    Klik.......http://treningipoznawcze.pl:8080/log...72A80A7621B3D9
  • 18:23:10, 18-01-2012 ~gość: 79.188.244.xxx

    Mam 64 l.jestem bezrobotny długo b.długo!!!Pracodawcy nie chcą mnie przyjąć do pracy obawiając się .że nie wiem ile jest 2+2.Zamierram z tego programu skorzystać!
  • 14:02:04, 17-02-2012 tomeh

    warto wykorzystać własny potencjał i go rozwijać to jest najcenniejsze co mamy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy