Strona głównaEdukacjaEdukacja obywatelska 50 plus - jak reagować na zagrożenia i katastrofy naturalne?

Edukacja obywatelska 50 plus - jak reagować na zagrożenia i katastrofy naturalne?

Katastrofy naturalne i antropogeniczne zdarzają się coraz częściej. Jest to związanie ze zmianami klimatycznymi, a także z działalnością człowieka, która nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Nie ma to znaczenia, w którym miejscu żyjemy: czy jest to wieś, małe miasto czy aglomeracja. Nieszczęście może zdarzyć się wszędzie, a naszym obywatelskim obowiązkiem jest zareagować, pomóc sobie i innym w obliczu zagrożenia.
Edukacja obywatelska 50 plus - jak reagować na zagrożenia i katastrofy naturalne? Obrona cywilna, o której mamy na ogół tylko schematyczną wiedzę, jest narzędziem ochrony życia własnego i innych osób. Będąc jej aktywnym uczestnikiem, mamy możliwość działania na rzecz ogólnego dobra. Możemy stać się nie tylko beneficjentami, ale również aktywnymi uczestnikami życia społecznego i obywatelskiego.


Głównym celem projektu "CAFE' in Europe, promowanie edukacji obywatelskiej na temat zagrożeń wśród osób 50+", realizowanego w ramach programu Unii Europejskiej GRUNDTVIG, jest zidentyfikowanie wspólnej dla Europy metodologii nauczania osób dorosłych z następujących zagadnień: ochrona życia, ochrona dziedzictwa kulturowego i wiedza o środowisku pozwalająca zapobiegać skutkom katastrof wynikających z przyczyn naturalnych i z powodu działalności człowieka. Projekt chce się również skupić na zwiększeniu świadomości społecznej i umiejętności własnych, które mogą być przydatne w wyjątkowych, nagłych sytuacjach, niosących zagrożenie. Temu celowi będzie służyć organizacja kursów szkoleniowych, seminariów, spotkań tematycznych, ćwiczeń symulacyjnych, a także dyskusje na międzynarodowych forach. Rezultatem projektu ma być zapewnienie starszym osobom, będącym pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, większego bezpieczeństwa, zarówno osobistego, jak i osób wokół nich.


Osoby 50 + mają ogromny potencjał, w który warto i trzeba inwestować - mają ogromne doświadczenie życiowe, a poza tym dysponują czasem i pragną nauczyć się nowych rzeczy. Ich potencjał mógłby być wykorzystany do przekazania wiedzy innym osobom z ich otoczenia: przyjaciołom, rodzinie - dzieciom, wnukom, prawnukom. W ten sposób staliby się bardziej aktywnymi członkami społeczności lokalnej, będą mogli służyć swoim doświadczeniem i nowo nabytą wiedzą - podkreślają organizatorzy projektu.


W ciągu najbliższych miesięcy partnerzy projektu opracują plan szkolenia zarówno dla osób 55+ jak i dla trenerów, którzy będą z nimi pracować. Następnie odbędzie się cykl pilotażowych szkoleń i symulacji, które pomogą nam sprawdzić jakość szkoleń i zintegrować osoby z naszej grupy docelowej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy