Strona głównaEdukacjaDłuższa edukacja to dłuższe życie

Dłuższa edukacja to dłuższe życie

Nowe badania dają kolejny powód do tego, by zachęcać młodych do dłuższego pozostania w szkole, a starszych do realizacji idei kształcenia ustawicznego - odkryto, że dłuższa edukacja jest związana z dłuższym życiem.
Dłuższa edukacja to dłuższe życie Badanie obejmujące dane 1,2 mln Szwedów pokazuje, że osoby, które uczyły się przez dziewięć lat, miały niższe ryzyko przedwczesnej śmierci po czterdziestce w porównaniu do ludzi, którzy kształcili się przez osiem lat. Autorzy analiz podkreślają jednak, że choć odkrycie sugeruje związek między poziomem wykształcenia i , nie ustanawia związku przyczynowo-skutkowego.

U osób mających za sobą dodatkowy rok edukacji zanotowano również niższą śmiertelność w wyniku dolegliwości, co do których wiadomo, że wykształcenie ma wpływ na osłabienie ryzyka ich wystąpienia.

Wiele badań wykazało związek pomiędzy kolejnymi latami edukacji i lepszym stanem zdrowia. Naukowcom trudno jednak udowodnić, że przyczyną tej relacji nie są tylko cechy osobowe, takie jak chęć dłuższego pozostania w szkole. Niełatwe okazało się także określenie, czy wtórne korzyści z dłuższego kształcenia - uzyskanie lepszej pracy lub wyższe dochody - mogą być powodem, dla którego lepiej wyedukowani doświadczają mniej problemów zdrowotnych.

Zmiana w szwedzkim systemie edukacji stanowiła okazję do weryfikacji mniemań uczonych, badacze zyskali sposób, by odpowiedzieć na pytanie: czy liczba lat spędzonych w szkole ma wpływ lepszy stan zdrowia?

W latach 1949 - 1962 Szwecja dodała jeden rok do obowiązku szkolnego. Dzieci nadal zaczynały szkołę w wieku siedmiu lat, ale nowy program zwiększył liczbę lat spędzonych na nauce z ośmiu do dziewięciu.

W badaniach uczestniczyły dzieci urodzone między 1943 a 1955 rokiem. Wraz z rozwojem nowego programu edukacji w różnych gminach kolejni uczniowie rozpoczynali naukę - jedni zgodnie ze starym, inni - z nowym trybem kształcenia. Ci, którzy mieli spędzić osiem lat w szkole, stanowili grupę kontrolną. Naukowcy zbierali dane na temat wieku i przyczyny śmierci aż do 2007 roku. Podczas 58-letniego okresu obserwacji 92 000 osób biorących udział w badaniu zmarło z różnych przyczyn.

Autorzy stwierdzili, że w okresie, który nazwali "późną dorosłością", tj. po 40 roku życia, grupa ucząca się dziewięć lat miała niższą śmiertelność z powodu rożnych chorób w porównaniu do osób przebywających w szkole osiem lat. Dłuższa edukacja była związana m. in. z niższą umieralnością na , inne nowotwory i w wyniku wypadków. Kobiety uczące się dziewięć lat były mniej narażone na śmierć z powodu , mężczyźni byli mniej zagrożeni śmiercią z przyczyn zewnętrznych.

Jak uważają autorzy badań, powodem niższej śmiertelności u osób dłużej kształcących się, nie jest wiedza sama w sobie, a raczej inna postawa wobec siebie i świata. - Jeśli twoje życie jest trochę lepsze, trochę bardziej troszczysz się o siebie. Jeśli się masz nieco wyższe dochody i bardziej elastyczną pracę, dysponujesz większą kontrolą czasu, co ma przełożenie na dbanie o stan zdrowia - oceniają uczeni.

Wyniki badań opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:57:47, 16-05-2012 ~gość: 194.247.62.xxx

    nie ma nic głupszego niż statystyka
  • 13:15:29, 16-05-2012 Malwina

    To jest szukanie" masłą w masle".......
    oczywiscie, ze poziom wiedzy ...ale i wychowanie,przekazy genetyczne,stan umysłu wpływa na stosunek do świata a wobec kapitału wiedzy i wdrożen z nim zwiazanych powinien wręcz wpływać na nasze zdrowie...ale czy wpływa?
    ale długośc edukacji?
    matoła mozna ciągnąc przez ławki szkolne latami....ale czy matołem nie będzie? a moze wg powyższej teorii będzie matołem zdrowym?
  • 14:08:29, 30-03-2017 WandaKamecka

    Przecież to nic odkrywczego Od wieków ludzie z wyższych stanów żyli dłużej, bo ich życie było lżejsze, ale też ciekawsze przez poznawanie ciągle czegoś nowego. Też uważam, że nie ma co siedzieć przed telewizorem, dlatego zapisałam się do speak up na angielski dla ludzi 50+. Polecam każdemu taką odskocznię od codzienności

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy