Strona głównaEdukacjaCzytanie, pisanie i gry - to spowalnia starzenie się mózgu

Czytanie, pisanie i gry - to spowalnia starzenie się mózgu

Takie czynności, jak czytanie i pisanie, pomogą zachować odpowiednie funkcjonowanie mózgu osób starszych.
Czytanie, pisanie i gry - to spowalnia starzenie się mózgu [fot. Free-Photos from Pixabay]
Od dawna wiadomo, że istnieje związek między aktywnością poznawczą w późnym wieku i lepszym działaniem umysłu, teraz badacze z Rush University Medical Center sprawdzili wpływ aktywności poznawczej w seniorskich latach na istotę białą mózgu, która przekazuje informacje w całym mózgu.

gazet, pisanie listów, odwiedzanie biblioteki, czy lub granie w gry, takie jak lub warcaby, to proste czynności, które mogą przyczynić się do zdrowszego mózgu - mówią autorzy badań.

Uczeni sprawdzili, jak przemieszczają się cząstki wody istocie białej mózgu - proces ten jest dobrym wskaźnikiem funkcjonowania struktur w mózgu, a słabnie wraz ze starzeniem się, a także staje się zaburzony pod wpływem urazów oraz chorób.

Kiedy przebadano ponad 150 osób w średnim wieku 81 lat, odkryto, że czytanie gazet i czasopism, pisanie listów, jak również gra w karty i gry planszowe wspomagają utrzymanie skutecznego działania mózgu.

„Kilka obszarów w mózgu, w tym regiony dość ważne dla procesów poznawczych, wykazały wyższą integralność mikrostrukturalną w przypadku częstszej aktywności poznawczej w starszym wieku. Angażowanie mózgu w seniorskim okresie życia daje pozytywne skutki, wskazują autorzy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, za całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na , a każdego roku diagnozuje się niemal 10 milionów nowych pacjentów. Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji i może odpowiadać za 60-70 proc. przypadków. Choroba jest jedną z głównych przyczyn i niesamodzielności wśród osób starszych na całym świecie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy