Strona głównaEdukacjaCzytanie książek w języku obcym ułatwia jego naukę

Czytanie książek w języku obcym ułatwia jego naukę

Według badań Biblioteki Narodowej niespełna 40 procent Polaków czyta przynajmniej jedną książkę rocznie, a mniej niż co dziesiąty sięga po siedem lub więcej książek w ciągu roku. Jednakże - co ciekawe - chętnie sięgamy po książki napisane nie po polsku, a także dwujęzyczne. Wynika to m.in. z tego, że dzięki nim możemy skuteczniej uczyć się języków obcych.
Czytanie książek w języku obcym ułatwia jego naukę [© monticellllo - Fotolia.com] Jeśli chcemy czytać w , przede wszystkim powinniśmy dobrać książkę do naszych kompetencji językowych. Nie może być ona ani za łatwa, ani za trudna. Najlepiej zacząć lekturę od krótkich fragmentów, a w miarę robienia postępów zwiększać liczbę czytanych jednorazowo stron. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę, bo wtedy łatwo się zrazić.

Podczas czytania warto zaznaczać nieznane wyrazy, sprawdzać je w słowniku, a następnie powtarzać, aby się nam lepiej przyswoiły. Oczywiście w przypadku wielu słów sprawdzanie znaczenia nie będzie konieczne, ponieważ zrozumiemy je z kontekstu.

Dobrym pomysłem może być czytanie książek dwujęzycznych – mają one po jednej stronie tekst w , a po drugiej jego odpowiednik po polsku. Dzięki temu, jeśli nie zrozumiemy jakiegoś fragmentu w oryginale, łatwo sprawdzimy jego znaczenie w tłumaczeniu. Takie książki powinny pomóc zwłaszcza osobom, które uczą się języków obcych samodzielnie, bez nauczyciela.
Czytanie książek w oryginale jest bardzo ważne w nauce języka obcego, ponieważ daje nam możliwość kontaktu z żywym językiem, a tego kontaktu mamy mało, ucząc się języka obcego w polskich warunkach. Dzięki czytaniu przyswajamy gramatykę, słownictwo i pisownię – mówi Sandra Winiarska, ambasadorka kolekcji Czytamy w oryginale, prowadząca kanał YT Study English Online.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy