Strona głównaEdukacjaĆwiczenia pomogą zachować zdolności poznawcze

Ćwiczenia pomogą zachować zdolności poznawcze

Starsze osoby, które regularnie ćwiczą, zmniejszają ryzyko osłabienia zdolności umysłowych, wynika z nowych badań. Badacze dowiedli, że osoby, które były najbardziej aktywne fizycznie, miały aż o 90% niższe ryzyko zachorowania na znaczne zaburzenia funkcji poznawczych, w porównaniu z tymi, którzy ćwiczyli najrzadziej.
Ćwiczenia pomogą zachować zdolności poznawcze Uczeni z Sunnybrook Research Institute w Toronto zebrali dane 197 mężczyzn i kobiet, którzy wzięli udział w badaniu „Health, Aging and Body Composition". Uczestnicy byli w średnim wieku 74 lata, kiedy rozpoczęły się badania i nie mieli żadnych zaburzeń poznawczych.

Aby określić wpływ ćwiczeń na zdolności umysłowe, badacze zmierzyli całkowitej ilość energii wydatkowanej uczestników. Aby to zrobić, używali metody „podwójnie znakowanej wody", która pokazuje, ile wody traci człowiek, co jest obiektywną miarą aktywności metabolicznej.

W ciągu dwóch do pięciu lat obserwacji, odnotowano, że osoby z najwyższym poziomem aktywności fizycznej miały najniższe prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń poznawczych, w porównaniu z tymi, którzy przejawiali najmniejszą aktywność fizyczną.

W innych testach uczeni z Mutuelle Generale de l'Education Nationale w Paryżu sprawdzili, jaki był efekt aktywności fizycznej kobiet, które wzięły w badaniu „Women's Antioxidant Cardiovascular Study". Uczestniczki cierpiały na chorobę naczyniową lub zanotowano u nich trzy, bądź więcej czynników ryzyka chorób serca.

Określono poziom aktywności fizycznej 2809 kobiet na początku badania i potem co dwa lata. Ponadto uczestniczki poddano testom sprawności umysłowej i pamięci. Wykonywano je na początku badania i trzy lub więcej razy w ciągu najbliższych 5,4 roku.

Okazało się, że kobiety, które były najbardziej aktywne fizycznie, miały najniższy poziom rozwoju zaburzeń funkcji poznawczych. Jak ustalono, kobiety, które podejmowały energiczny 30-minutowy spacer każdego dnia (lub aktywność stanowiącą jego ekwiwalent), miały mniejsze ryzyko zaburzeń poznawczych.

Jak uważają uczeni, związek między aktywnością fizyczną a zdolnościami psychicznymi odnosi się do relacji między ćwiczeniami a zdrowiem naczyniowym. Wraz z wiekiem nasze mózgi są prawdopodobne mniej odporne na stres. Jednak ćwiczenia poprawiają zdrowie naczyń krwionośnych, których stan ma znaczny wpływ na możliwości umysłu.

Opisane badania opublikowano w Archives of Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy