Strona głównaEdukacjaChcesz mieć lepszą pamięć? Ćwicz

Chcesz mieć lepszą pamięć? Ćwicz

Uczeni odkryli, że aktywność fizyczna po przyswojeniu jakiejś wiedzy, poprawia pamięć o tym, czego się nauczyliśmy.
Chcesz mieć lepszą pamięć? Ćwicz [© kevron2001 - Fotolia.com] Oto dobra wiadomość nie tylko dla uczniów czy studentów, ale wszystkich, którzy się czegoś uczą (np. ). W dość łatwy sposób można poprawić sobie pamięć. Po sesji naukowej wystarczy wybrać się na sesję treningową. Dzięki temu łatwiej będzie zapamiętać to, czego się uczyliśmy.

Żeby uzyskć dobre efekty jednak, trening musi być wykonany w określonym czasie po nauce. Nie może nastąpić ani zbyt szybko, ani zbyt późno.

W badaniu wzięło udział 72 osób, które przyswoiły serię skojarzeń obraz-lokalizacja. Uczestnicy zostali przydzieleni do jednej z trzech grup: pierwsza ćwiczyła tuż po nauce, druga cztery godziny później, a trzecia w ogóle nie podejmowała .

Aktywność obejmowała 35-minutowy trening interwałowy na rowerze, którego intensywność powodowała wzrost do 80 procent maksymalnego tętna uczestników. Po dwóch dniach sprawdzono efekty uczenia się uczestników oraz poddano ich badaniom rezonansem magnetycznym.

Okazało się, że osoby, które ćwiczyły po sesji nauki, po dwóch dniach zachowały więcej informacji niż ci, którzy ćwiczyli natychmiast po oraz grupa niekatywna.

Wyniki pokazują, że możemy poprawić konsolidację pamięci poprzez uprawianie po nauce, wnioskują autorzy badań. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, niemniej jednak uczeni wskazują, że wcześniejsze testy na zwierzętach dowiodły, iż aktywność fizyczna zwiększa ilość substancji, które mają udział w poprawie .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Current Biology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 07:36:00, 27-06-2016 wiktoriamarcelinar

  Na pamięć pomagają tez ćwiczenia fizyczne, nie muszą być bardzo obciążające wystarczy trochę lekkiej gimnastyki z piłkami lub spacer z kijkami. Ciekawe sprzęty do ćwiczeń dla seniorów można kupić w sklepie Perfekton. Ja osobiście zakupiłam gumowa piłkę do cieczeń pilates i matę, ale widziałam, że mają tez inne sprzęty.
 • 00:25:57, 17-01-2018 kapusta27

  A wiecie może, jak na pamięć i koncentrację wpływa trading opcjami binarnymi? Mówię tu zwłaszcza o tych całych godzinach spędzonych na analizie wykresów i przesiadywaniem na platformie inwestycyjnej? Może ktoś ma wiedzę z tego zakresu - wówczas uprzejmie proszę o podzielenie się nią, przemyśleniami lub własnymi doświadczeniami. Z góry serdecznie dziękuję.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • EWST.pl
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy