Strona głównaEdukacjaBydgoscy seniorzy pracują jako wolontariusze

Bydgoscy seniorzy pracują jako wolontariusze

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Bydgoszczy podjęto inicjatywę, w ramach której emeryci - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku bezpłatnie będą udzielać korepetycji, porad z zakresu prawa i psychologii oraz pełnić funkcje mediatorów w szkołach. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce.
Przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy działają Uniwersytety Trzeciego Wieku. Studiuje na nich około 1000 osób, dużą część stanowią emerytowani pracownicy służby zdrowia, psychologodzy, prawnicy, nauczyciele.

„To osoby, które mają ogromną wiedzę, wykształcenie i doświadczenie życiowe. Niestety, rzadko mają okazję te umiejętności wykorzystywać. Dlatego postanowiłem im to umożliwić. Jesienią będą mogli pracować w swoich zawodach w ramach wolontariatu”, mówi profesor Roman Ossowski, założyciel UTW.

Opisywana działalność jest pierwszą tego rodzaju w Polsce, bydgoskie UTW otrzymały na realizację swojego celu grant w wysokości 30 tysięcy zł od Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzięki tym pieniądzom będzie można przeprowadzić szkolenia chętnych wolontariuszy.

Po odpowiednim przygotowaniu emeryci rozpoczną pracę m. in. w telefonie zaufania, będą udzielać porad prawnych, psychologicznych, pomagać osobom rozwiedzionym, samotnym matkom, ludziom borykającym się z uzależnieniami. Będą także współpracować z domami dziecka i dawać korepetycje z różnych przedmiotów.

„Nie branie, tylko dawanie, szczególnie w starszym wieku, jest ogromnie satysfakcjonujące. Dialog wielopokoleniowy odmładza osoby w późnej dorosłości. Gospodarka rynkowa rodzi drapieżność, a tu pojawi się pomoc, której nie da się przeliczyć na pieniądze, ale jedynie na wartości duchowe. Młodzi dostrzegą w działaniu seniorów dobre intencje. Osoby wykluczone z różnych środowisk, np. odrzucone przez rówieśników, będą miały w życiu kogoś, komu nie są obojętne, kto poświęci im swój czas, wiedzę i serce. Jako psycholog wiem, że taka reakcja zwrotna doskonale działa,” tak przedstawia liczne pozytywne aspekty wolontariatu osób starszych profesor Ossowski.

Wiele państw zachodnich prowadzi aktywizację osób starszych poprzez wolontariat. Na przykład, w Berlinie program tego rodzaju funkcjonuje już 6 lat, niemieccy seniorzy pełnią role mediatorów w szkołach, wspierają emocjonalnie, udzielają korepetycji. Ich działalność przydaje obustronnych korzyści. „Na zachodzie Europy taki wolontariat działa w sposób perfekcyjny, a u nas dopiero się zaczyna. Społeczeństwo się starzeje, więc ta forma w najbliższych latach z pewnością się rozwinie”, konkluduje profesor Ossowski.

Joanna Papiernik / Gazeta Wyborcza

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy