30-09-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
U niektórych ludzi wraz z wiekiem rozwijają się zaburzenia poznawcze. Aby zrekompensować to osłabienie, potrzebna jest pewna rezerwa poznawcza mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Santiago de Compostela sprawdzili, jakie czynniki mogą pomóc w poprawie możliwości poznawczych i odkryli, że jednym z nich jest bogaty zasób słownictwa.
„Rezerwa poznawcza" to określenie zdolności mózgu do kompensowania osłabienia jego funkcji. Nie można jej bezpośrednio zmierzyć, ale jest oceniana za pomocą wskaźników, które - jak się uważa - mogą ją zwiększyć.
Jak się okazuje dysponowanie szerokim zasobem słownictwa pozytywnie oddziałuje na rezerwę poznawczą u osób starszych.
Skupiliśmy się na poziomie słownictwa, ponieważ jest uważany za wskaźnik inteligencji skrystalizowanej (związanej jest z wyuczalnym doświadczeniem i umiejętnościami) - mówi Cristina Lojo Seoane, autorka testów.
W badaniach wzięło udział kilkaset osób po pięćdziesiątce, część z nich była zdrowa, część zaś zmagała się z . Oceniono zasób słów badanych, a także wzięto pod uwagę liczbę lat , złożoność wykonywanej pracy i nawyki . Przeanalizowano również wyniki uzyskane w różnych testach słownictwa.
Okazało się, że łagodne zaburzenia poznawcze znacznie częściej występowały u uczestników, którzy osiągnęli niższy wynik w zakresie zasobu słownictwa. Obszerniejszy słownik, którym posługują się ludzie, może oznaczać większą rezerwę poznawczą, a ona może chronić przed upośledzeniem funkcji poznawczych, podsumowują badacze.
Na podstawie: