Strona głównaEdukacjaBogate słownictwo chroni przed zaburzeniami poznawczymi?

Bogate słownictwo chroni przed zaburzeniami poznawczymi?

U niektórych ludzi wraz z wiekiem rozwijają się zaburzenia poznawcze. Aby zrekompensować to osłabienie, potrzebna jest pewna rezerwa poznawcza mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Santiago de Compostela sprawdzili, jakie czynniki mogą pomóc w poprawie możliwości poznawczych i odkryli, że jednym z nich jest bogaty zasób słownictwa.
Bogate słownictwo chroni przed zaburzeniami poznawczymi? [fot. Free-Photos from Pixabay]
„Rezerwa poznawcza" to określenie zdolności mózgu do kompensowania osłabienia jego funkcji. Nie można jej bezpośrednio zmierzyć, ale jest oceniana za pomocą wskaźników, które - jak się uważa - mogą ją zwiększyć.

Jak się okazuje dysponowanie szerokim zasobem słownictwa pozytywnie oddziałuje na rezerwę poznawczą u osób starszych.
Skupiliśmy się na poziomie słownictwa, ponieważ jest uważany za wskaźnik inteligencji skrystalizowanej (związanej jest z wyuczalnym doświadczeniem i umiejętnościami) - mówi Cristina Lojo Seoane, autorka testów.
W badaniach wzięło udział kilkaset osób po pięćdziesiątce, część z nich była zdrowa, część zaś zmagała się z . Oceniono zasób słów badanych, a także wzięto pod uwagę liczbę lat , złożoność wykonywanej pracy i nawyki . Przeanalizowano również wyniki uzyskane w różnych testach słownictwa.

Okazało się, że łagodne zaburzenia poznawcze znacznie częściej występowały u uczestników, którzy osiągnęli niższy wynik w zakresie zasobu słownictwa. Obszerniejszy słownik, którym posługują się ludzie, może oznaczać większą rezerwę poznawczą, a ona może chronić przed upośledzeniem funkcji poznawczych, podsumowują badacze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy