Strona głównaEdukacjaAntynoble 2010 rozdane

Antynoble 2010 rozdane

W tym roku wyróżniono m. in. uczonych, którzy odkryli, że nietoperze uprawiają seks oralny, opracowywali wydobycie smarków wieloryba i zaobserwowali, że przeklinanie łagodzi ból.
Nagrodę przyznano autorom dziesięciu prac naukowych, które, zgodnie z mottem organizatorów "najpierw skłaniają do śmiechu, a później do zastanowienia". Laureaci tegorocznych Antynobli otrzymali statuetki i 10 bilionów dolarów Zimbabwe.

"Lubimy myśleć, że Ig Nobels sprawiaają, że Noble świecą jaśniej", powiedział Marc Abrams, redaktor pisma Annals of Improbable Research i sponsor tych nietypowych nagród. Do tegorocznych dumnych laureatów należą:

• Pokojowy Antynobel - Richard Stephens z Keele University, który odkrył, że przeklinanie łagodzi ból. Uczonego zainspirowała sytuacja, w której po tym, jak uderzył się młotkiem w kciuk i rzucił wiązankę przekleństw, stwierdził, że zadziałało to jak środek przeciwbólowy.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Keele University wzięło udział 64 ochotników. Poproszono ich o trzymanie dłoni w lodowatej wodzie tak długo, jak wytrzymają. Członkom jednej grupy polecono wybór przekleństwa, które będą wypowiadali w czasie testu, drugiej zaś wybór cenzuralnego terminu do wygłaszania podczas eksperymentu. Ci, którzy używali niecenzuralnych słów, dłużej trzymali ręce w wodzie. Przeklinanie powoduje wzrost agresji, ta zaś zmniejsza odczucie bólu, wyjaśniają badane zjawisko uczeni.

• W dziedzinie medycyny - niderlandzcy naukowcy odkryli, że "pozytywny stres" - jak jazda kolejką górską - zmniejsza uczucie duszności u astmatyków.

Badacze zabrali 25 kobiet cierpiących na astmę do parku rozrywki, a po mrożącej krew w żyłach przejażdżce kolejką sprawdzili funkcjonowanie oddechu pacjentek. Okazało się, że kobiety rzadziej doświadczały problemów z oddychaniem po kilku przerażających pętlach i obrotach niż przed przejażdżką. Ich negatywny stres i ciśnienie krwi osiągnęły szczyt tuż przed wejściem na kolejkę, pozytywny stres emocjonalny i odpowiednie bicie serca przyszły bezpośrednio po tym doświadczeniu.

• Zdrowie Publiczne - Manuel Barbeito w USA martwił się, że jego brodaci koledzy mogą zagrażać zdrowiu rodzin, ponieważ bakterie z laboratorium łatwo „przetransportować" do domu na wąsach. Odkrył, że nawet po umyciu brody szamponem, zarazki pozostawały na owłosieniu twarzy.

• Zarządzanie - włoscy uczeni matematycznie wykazali, że losowe promowanie pracowników sprawiłoby, iż dana firma funkcjonowałaby lepiej.

• Fizyka - Lianne Parkin, Sheila Williams i Patricia Priest z University of Otago w Nowej Zelandii zastanawiały się, jak zapobiec ślizganiu się po oblodzonych chodnikach zimą. Wpadły na pomysł zakładania skarpet na buty i wykazały, że ten sposób zapobiega poślizgom...

• Inżynieria - Karina Acevedo-Whitehouse i Agnes Rocha-Gosselin z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego opracowały sposób wydobywania smarków wielorybów za pomocą zdalnie sterowanego helikoptera w celu monitorowania zdrowia zwierząt.

• Transport - japońscy i brytyjscy uczeni użyli porostów do opracowania najodpowiedniejszego rozmieszczenia torów kolejowych.

• Ekonomia - zarządy skompromitowanych instytucji finansowych (m. in. Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers) opracowały nowe sposoby inwestowania pieniędzy, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko i zwiększać zyski.

• Biologia - uczeni z Chin i Wielkiej Brytanii zostali nagrodzeni za to, że odkryli, iż owocożerne nietoperze uprawiają seks oralny.

• Eric Adams z MIT, Scott Socolofsky z Uniwersytetu A&M w Teksasie, Stephen Masutani z Uniwersytetu Hawajskiego oraz firma BP (British Petroleum) zostali wyróżnieni za obalenie powszechnego poglądu, że woda i ropa nie mieszają się ze sobą.

Niektórzy laureaci nie zjawili się na uroczystości wręczenia nagród. Inni wykazali dystans do swych przedsięwzięć i przybyli na galę. Wśród tych ostatnich był m. in. Mark Fricker, zdobywca Antynobla w dziedzinie Trabsportu. - Antynoble są świetne. To wspaniała możliwość popularyzowania nauki w zabawny i interesujący sposób - powiedział Fricek.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy