Strona g³ównaEdukacja„¦wiat kobiety. ¦wiat mê¿czyzny”. Wystawa archeologiczna

„¦wiat kobiety. ¦wiat mê¿czyzny”. Wystawa archeologiczna

Od zarania dziejów spo³eczeñstwa na ca³ym ¶wiecie wyznacza³y kobietom i mê¿czyznom odrêbne role. Okre¶lone prace oraz zachowania zazwyczaj przypisywano jednej lub drugiej p³ci. Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum ¦l±skim w Katowicach pokazuje nam, jak ¶wiaty te, czasem skrajnie odmienne, doskonale siê uzupe³niaj± oraz wzajemnie przenikaj±. Wernisa¿ odbêdzie siê w poniedzia³ek 10 grudnia o godz. 15.00. Ekspozycjê bêdzie mo¿na zwiedzaæ do lutego 2008 roku.
Wystawa opowiada o odmiennych funkcjach spo³ecznych kobiet i mê¿czyzn w czasach prehistorycznych. Zgromadzono na niej ponad 350 obiektów z okresu od paleolitu do XV wieku, uzupe³nionych licznymi fotografiami.

Kobieta od zawsze by³a postrzegana przede wszystkim jako matka i opiekunka domowego ogniska. W jej ¶wiecie odnajdujemy wiêc kopie figurek sprzed 30-20 tys. lat p.n.e., okre¶lanych jako Wenus, ³±czone z kultem p³odno¶ci. Chocia¿ brak jednoznacznych dowodów na to, i¿ to pradziejowe kobiety wykonywa³y czynno¶ci zwi±zane z gospodarstwem domowym, to jednak zwyczajowo im przypisujemy gotowanie, sprz±tanie, dbanie o zaopatrzenie spi¿arni, tkanie, szycie itp. Jak wygl±da³y te pracy, dowiadujemy siê z odnalezionych fragmentów naczyñ ceramicznych, ciê¿arków tkackich, igie³, ¿aren oraz licznie odnajdywanych przê¶lików. Te ostatnie to najczê¶ciej gliniane lub kamienne kr±¿ki obci±¿aj±ce wrzeciono, które wraz z k±dziel± s³u¿y³y do przêdzenia nitki. Najczê¶ciej kojarzony z t± czynno¶ci± ko³owrotek pojawi³ siê dopiero w drugiej po³owie XIII wieku. Atrybutami kobieco¶ci w niektórych okresach dziejów s± tak¿e liczne elementy bi¿uterii, m.in. czêsto odnajdywane w kobiecych grobach br±zowe i ¿elazne zapinki, z³ote wisiorki, paciorki ko¶ciane, u³amki ko¶cianego grzebienia.

Mê¿czyzna jako g³owa rodziny jest zobowi±zany do zadbania o jej dobrobyt i bezpieczeñstwo. W czasach najdawniejszych przypisuje siê mu przede wszystkim zdobywanie pokarmu miêsnego. W epoce lodowej, kiedy pokarm ro¶linny by³ prawie niedostêpny, mê¿czyzna by³ g³ównym ¿ywicielem rodziny. Jego pozycja w grupie by³a zatem dominuj±ca, zmala³a dopiero po wykszta³ceniu siê gospodarki rolniczej. To tak¿e mê¿czy¼ni zajmowali siê dzia³alno¶ci± rzemie¶lnicz±. Byli szewcami, górnikami, hutnikami, kupcami, jednak przede wszystkim my¶liwymi oraz stra¿nikami bezpieczeñstwa domu i rodziny. St±d broñ jest najczêstszym atrybutem mêsko¶ci. By³a te¿ wyznacznikiem funkcji i pozycji spo³ecznej jej w³a¶ciciela, symbolem w³adzy. Na wystawie mo¿emy zobaczyæ m.in. kopie piê¶ciaków z epoki kamienia, krzemienne ostrza, groty strza³, siekierki oraz pó¼niejsze br±zowe i ¿elazne groty, miecze oraz sztylety, topory bojowe i wiele innych. Podzia³ w ¿yciu doczesnym na ¶wiat kobiet i ¶wiat mê¿czyzn zachowywano tak¿e w zwyczajach pogrzebowych. Ró¿nicê m.in. odnajdujemy w ró¿nym w u³o¿eniu cia³ oraz wyposa¿eniu grobów.

Kurator wystawy Ma³gorzata Kurgan-Przybylska pisze: „Prezentowane na wystawie sfery dzia³alno¶ci kobiet i mê¿czyzn w pradziejach s± wypadkow± autorskiego wyboru oraz mo¿liwo¶ci wystawienniczych. Niektóre aspekty z ¿ycia obu p³ci pominiêto. Naszym zamiarem nie jest bowiem wyczerpuj±ce przedstawienie tematu, lecz sk³onienie do refleksji. Wszak nasze ¿ycie nie ró¿ni siê a¿ tak bardzo od ¿ycia naszych przodków.”

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zg³o¶ b³±d lub uwagê do artyku³u

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy