Strona głównaEdukacjaOsłabienie zdolności poznawczych występuje szybciej niż sądzono

Osłabienie zdolności poznawczych występuje szybciej niż sądzono

Aby zatrzymać spadek zdolności poznawczych, trzeba przestrzegać zdrowego trybu życia. A ci, którzy sobie wcześniej folgowali, powinni wprowadzić zmiany dostatecznie wcześnie, bo pierwsze problemy mogą pojawić się już po 45 roku życia.
Osłabienie zdolności poznawczych występuje szybciej niż sądzono [© Szasz-Fabian Erika - Fotolia.com] Mózg zaczyna tracić swoją „ostrość" już w wieku 45 lat, a nie, jak wielu uważa - po sześćdziesiątce.

Dziś żyjemy dłużej, więc jak najdłuższe zachowanie najwyższych możliwości mózgu jak wyzwaniem, które stoi przed każdym. Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii, Francji i USA, w nadziei na znalezienie jakiegoś lekarstwa, postanowiła zbadać, jak wiek zmienia , czyli , umiejętność logicznego myślenia i zdolność do rozumienia rzeczy i zjawisk.

Uczeni zaprosili do badań ponad 7 tysięcy osób (ponad 5 tysięcy mężczyzn i 2 tysiące kobiet). Stan zdrowia badanych monitorowano przez dziesięć lat, między 1997 a 2007 rokiem, trzykrotnie poddając ich w tym czasie serii testów, które sprawdzały: pamięć, bogactwo słownictwa, słuchowe i wizualne umiejętności rozumienia, płynność semantyczną i fonologiczną.
Wyniki wykazały, że wszystkie funkcje poznawcze, za wyjątkiem słownictwa, uległy osłabieniu z biegiem lat, a osłabienie to było szybsze w starszym wieku.

Ogólnie rzecz biorąc kobiety wypadają lepiej niż mężczyźni. Zdolność rozumowania uległa obniżeniu o 3,6 procent u mężczyzn w wieku 45 - 49 lata i o 9,6 procent u panów w grupy 65 - 70 lat; odpowiednio - taki sam odsetek dotyczył młodszych kobiet, ale w przypadku starszych pań został określony na poziomie 7,4 proc.

Jak wskazują autorzy badań, ponieważ osłabienie zdolności kognitywnych występuje tak wcześnie, istotne jest, aby szybciej i sprawniej zadbać o zdrowy styl życia, zwłaszcza w celu ochrony układu krążenia. Okazuje się bowiem, że to, co jest dobre dla serca, jest również dobre dla mózgu. Przede wszystkim zaś należy skorygować czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak , i hipercholesterolemia, ponieważ w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić nie tylko do problemów z sercem, ale także do .

Wyniki badań opublikowano w British Medical Journal.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy