Strona głównaEdukacjaNauka języka obcego poprawia funkcje mózgu

Nauka języka obcego poprawia funkcje mózgu

Dzięki nauce języka obcego liczba połączeń w mózgu wzrasta, a tym samym umysł staje się bardziej elastyczny i bardziej wydajny.
Nauka języka obcego poprawia funkcje mózgu [© Jürgen Fälchle - Fotolia.com] Uczenie się nowego języka zmienia aktywność mózgu i jego strukturę. Co ciekawe, daje takie same skutki u osób w różnym wieku.

Jak przy zmieniają się określone części ciała (budują mięśnie, zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej, etc.), tak nauka wpływa na specyficzne obszary mózgu, stają się większe i silniejsze w swych funkcjach, mówi Ping Li, profesor psychologii, językoznawstwa i technologii informacyjnej na Pennsylvania State University.

Uczeni zbadali metodą magnetycznego rezonansu jądrowego mózgi 39 osób anglojęzycznych przed i po okresie 6 tygodni, podczas którego uczestnicy uczyli się języka chińskiego. Profesor Li i jego współpracownicy odkryli, że ci, którzy byli w stanie efektywniej nauczyć się nowego języka, charakteryzowali się silniejszymi połączeniami mózgowymi już przed okresem badania. Odpowiada to za większa elastyczność i lepsza skuteczność, które sprawiają, że łatwiej się uczyć. Ale to nie wszystko. Ci, którzy potrafili się nauczyć chińskiego, uzyskali ulepszone połączenia mózgowe po okresie badania.

Dokonawszy analizy serii badań przeprowadzonych w przeszłości, naukowcy postawili hipotezę, że zmiany funkcjonalne odpowiadają anatomicznym zmianom w mózgu wywołanym przez uczenie się nowego języka i to niezależnie od wieku, w którym go przyswaja.

- Bardzo interesujące jest odkrycie - w odniesieniu do poprzednich badań - że mózg jest znacznie bardziej plastyczny, niż myśleliśmy. Obserwujemy zmiany anatomiczne w mózgu u osób w podeszłym wieku, a to bardzo dobre wiadomości dotyczące starzenia się - wyjaśnia profesor Li. Wielu ekspertów uważa, że może nawet pomóc w lepszym .

Wyniki badań opublikowano w Journal of Neurolinguistics.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 13:35:55, 04-09-2015 PaniMirka

  Super sprawa! Jeszcze jeden powód do nauki języka w każdym wieku. Sama uczę się metodą Emila Krebsa w domu i liczę, że i mój umysł stanie się wydajniejszy. w tym wieku wszystkie chwyty są dozwolone.
 • 10:31:18, 30-05-2016 dynamical

  Myślę, że każda forma nauki poprawia wydolność mózgu.

  ________________
  Prowadzenie fanpage dla firm? Tylko z http://testimo.pl/social-media-marketing/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Akademia Pełni Życia
 • Umierać po ludzku
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy