Strona głównaEdukacjaMózgi muzyków starzeją się wolniej

Mózgi muzyków starzeją się wolniej

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, umiejętność gry na jakimś instrumencie może także osłabić związany z wiekiem spadek możliwości poznawczych.
Mózgi muzyków starzeją się wolniej Dysponujemy coraz większą ilością dowodów na to, że nauka gry na instrumencie i kontynuowanie praktyki może oferować mentalne korzyści przez całe życie.

Najnowsze badania, opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience, pokazują, że gra na jakimś instrumencie może zmniejszyć skutki osłabienia możliwości psychicznych związanych z procesem starzenia się. Badania wykazały, że starsi ludzie, którzy uczyli muzyki w dzieciństwie i nadal grają na instrumencie przez co najmniej 10 lat, o wiele lepiej wypadli w testach i .

Okazuje się także, że utrzymywanie muzycznej aktywności w zaawansowanym wieku może zwiększyć zdolność myślenia neutralizując negatywny wpływ starszego wieku, a nawet brak edukacji.

Nasze zachowania mogą wpłynąć na zmiany w mózgu, mówią neurolodzy. Wydaje się, że w dzieciństwie, kiedy mózg wciąż się rozwija, nauka gry na instrumencie muzycznym i kontynuacja gry może stworzyć podstawy dla korzyści w późniejszym życiu. Jednakże cenne jest również podjęcie wysiłku nabycia umiejętności gry na instrumencie w średnim wieku.

W badaniu 70 i nie-muzyków w wieku od 59 do 80 lat zostało poddanych testom neuropsychologicznym. Ponadto pytano uczestników o ich styl życia. Muzycy uzyskali lepsze wyniki w przenikliwości , dokonywaniu oceny wzrokowo-przestrzennej, pamięci werbalnej i sprawności motorycznej.

Muzyka może być naturalnym sposobem wielozmysłowej stymulacji i skuteczną metodą leczenia różnych zaburzeń. Przykładowo, pomaga w rehabilitacji pacjentom, którzy przeszli udar.

Dlaczego uczeni zdecydowali się na zbadanie wpływu edukacji muzycznej na umysł zamiast wziąć pod uwagę np. naukę matematyki czy historii? Jednym z powodów było to, że relatywnie łatwo można oszacować czas poświęcony na muzyczne kształcenie się - to też znacznie precyzyjniejsze niż ocena zaangażowania w rozwiązywanie krzyżówek czy gry video. Ponadto edukacja muzyczna to intensywne ćwiczenie stanowiące wyzwanie kognitywne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy