Strona głównaEdukacjaDlaczego starsi mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy

Dlaczego starsi mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy

Neurolodzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ujawniają, dlaczego osoby starsze mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy. Wraz z ze starzeniem się mózg nie jest w stanie tak skutecznie jak niegdyś przetwarzać nowych informacji, ponieważ określone ścieżki w mózgu ulegają degradacji.
Nasze starzejące się mózgi nie są w stanie odpowiednio przetwarzać nowe informacje, ponieważ ścieżki prowadzące do hipokampu - części mózgu, która przechowuje wspomnienia - ulegają z czasem degradacji. W efekcie mózgi nie mogą odpowiednio przechowywać nowych informacji i następuje zagubienie.

Uczeni zastosowali obrazowanie rezonansem magnetycznym w celu obserwacji mózgów 40 zdrowych młodych studentów uczelni i osób starszych w wieku od 60 do 80 lat. Uczestnicy oglądali rozmaite przedmioty, takie jak ananasy, probówki, ciągniki i klasyfikowali każdy - poprzez naciśnięcie przycisku - jako odpowiedni "wewnątrz" lub "na zewnątrz".

Następnie uczestnicy obejrzeli szereg zupełnie nowych zdjęć (każde inne) i ponownie zostali poproszeni o zaklasyfikowanie ich jako odpowiednie "wewnątrz" lub "na zewnątrz". Kilka minut później naukowcy zaprezentowali uczestnikom nowy zestaw fotografii i zapytali, czy każdy z widocznych na nich obiektów był "stary", "nowy", czy też "podobny".

Odpowiedzi „podobny" były najistotniejsze, bo pozwalały zorientować się czy uczestnicy potrafili dostrzec różnice między przedmiotami nieznacznie odmiennymi i że wiedzieli, iż określone przedmioty nie są identyczne z tymi, które widzieli przed chwilą.

Okazało się, że od osób starszych znacznie rzadziej padała odpowiedź „podobne", często zaś odpowiedź „stare", co wskazywało na nieumiejętność dokonania rozróżnień między podobnymi obiektami. To zaś jest związane degradacją ścieżek, które stanowią przejście od reszty mózgu do hipokampu. Im bardziej zdegradowany szlak, tym mniej prawdopodobne, że hipokamp przechowa podobne nowe wspomnienia jako różniące się od starych wspomnień.

Wyniki badań zostały opublikowane w internetowym wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:47:46, 15-05-2011 Ojanna

    Proponuję zatrudnienie tłumacza znającego gramatykę języka polskiego :/ Google to jednak nie wszystko...
  • 10:06:07, 16-05-2011 babciela

    Wytlumaczę prosciej- w płatach skroniowych miesci sie twor zwany hipokampem- odpowiedzialny za pamiec swieza i te sprzed parunastu- parudziesięciu lat.Z wiekiem czesc komorek i polaczenia miedzy nimi zanikaja , tak jak i reszta mozguNie tworza się nowe połączenia miedzy neuronami-degradacji ulegaja w duzym stopniu tzw neuroprzekazniki- czyli substancje ktore przenosza informacje.Czyli czesc tego co mamy zapamietac-nie zostaje jak gdyby zapisana- bo nie ma co tej informacji zapisac-i stad zapominanie.Cwiczenie pamieci polega na tym, abysmy zapisywali i utrwalali tym co posiadamy w tym hipokampie.Czyli czytanie i powtarzanie, czytanie i powtarzanie- utrwalanie.natomiast z hipokampa nie znika to co bylo zapisane w mlodej czesci hipokampa- stad pamiec o starych zdarzeniach. jest ciekawa forma padaczki- ona nazywa sie naczej- ale nazwe ja skroniowa(bo hipokamp jest w platach skroniowych)- w czasie tego napadu jest pobudzenie wlasnie tej czesci mozgu i chory ma wrazenie czegos przebytego- czegos widzianego-deja vu,deja vecu(nad a powinien być apostrof- ale nie wyszedl mi).Ja to opisałam bardzo prosto i malo fachowo- ale tak to najprosciej mozna ując.Na padaczke te skroniowa cierpial Fiodor Dostojewski( piekny, opis w "Idiocie".
    ... zobacz więcej
  • 12:16:46, 18-05-2011 Bianka

    Ciekawa jestem czy neuroprzekaźniki, które zanikły, mogą jeszcze zostać odtworzone? A raczej czy tylko wspomniane czytanie i powtarzanie (nauka) pozwalają na ich tworzenie?
  • 13:36:37, 18-05-2011 babciela

    Niestety, nie.Ale zapamiętywanie rzeczy- czesto powtarzanie moga zostać zapisane w tym co nam jeszcze zostałoJest tez teoria , ze jednak czeste powtarzanie powoduja powstawanie nowych połaczen i pobudzenie neuronow nieczynnych( wszak uzywamy ok. 30 procent mózgu)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy