Wraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.
Działanie na poziomie fizycznym i psychicznym wzajemnie na siebie oddziałuje. Im więcej różnych rzeczy robisz, tym lepiej dla twojego ciała i umysłu. Jednocześnie odkryto, że duża ilość czasu poświęcanego na aktywności pasywne, takie jak oglądanie tv, oznacza gwałtowniejszy spadek
zdolności poznawczych.
Uczeni przez lata oceniali nie tylko ogólny poziom aktywności, ale postanowili sprawdzić, czy różnorodność odgrywa istotną rolę w zachowaniu wysokich możliwości działania naszego umysłu. „Doświadczanie i uczenie się na podstawie różnych działań w życiu codziennym zwiększa zdolności zachowania
funkcji poznawczych i odporności", mówią uczeni.
„Ponadto angażowanie się w różnego rodzaju działania często oznacza, że ludzie częściej spotykają się z innymi, a większe sieci społecznościowe same w sobie poprawiają zasoby umysłowe i poznawcze", wyjaśniają autorzy.
W ramach badań przeanalizowano dane ponad 700 osób w wieku 34 - 84 lat. Każdego dnia przez ponad tydzień uczestnicy informowali o udziale w następujących aktywnościach: spędzanie czas z dziećmi, płatna praca, zajęcia rekreacyjne, wykonywanie prac domowych, udział w
wolontariacie, podejmowanie
aktywności fizycznej, dzielenie jakiejś pomocy osobom, które nie mieszkały we wspólnym gospodarstwie domowym.
Po dziesięciu latach tej samej grupie uczestników przez taki sam okres ponownie zadawano wspomniane pytania. Ponadto na początku i na końcu badań wszyscy byli poddani testom poznawczym obejmującym ocenę: płynności werbalnej, pamięci roboczej i werbalnej, szybkości przetwarzania danych, zdolności skupiania uwagi.
Osoby podejmujące aktywności o największej różnorodności odznaczały się najwyższymi wynikami badań funkcji poznawczych. Nawet po uwzględnieniu ogólnego czasu poświęconego na którekolwiek z wymienionych zadań, różnica pozostawała istotna. Podobnie, ochronnej „mocy" różnorakiej działalności nie osłabiały inne czynniki mogące mieć wpływ na poziom zdolności poznawczych, takie jak: wiek, płeć, pochodzenie etniczne, poziom wykształcenia, własna ocena swojego stanu zdrowotnego, etc.
Według autorów, nie tylko aktywność ma znaczenie dla ochrony przed osłabieniem poznawczym, ale też jej rodzaj i dywersyfikacja.
Wyniki badań opublikowano w Journals of Gerontology: Psychological Sciences and Social Sciences.
Na podstawie: Activities for brain health: It's the variety that counts