Strona głównaEdukacjaWirtualny trening intelektualny

Wirtualny trening intelektualny

Trening EEG biofeedback opracowany przed 30 laty z myślą o narażonych na stres, a przez to miewających problemy z koncentracją pracownikach NASA, dziś dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych. Trening poprawiający właśnie koncentrację, pamięć, oraz działający relaksująco i odstresowująco wykorzystuje fakt, iż odpowiednio motywowany mózg ludzki zdolny jest do wyuczenia się pewnego wzorca pracy.
Wirtualny trening intelektualny [© nyul - Fotolia.com] Jak wiadomo dzięki badaniom naukowym, mózg ludzki emituje cztery rodzaje fal: alfa, beta, theta i delta, to, która z nich w danym momencie przeważa zależne jest od stanu psychofizycznego. Ponieważ twórczemu myśleniu sprzyja spokój i wyciszenie najbardziej pożądana jest fala alfa, występująca zwykle po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. Dzięki technologii biofeedback możliwe jest wypracowanie umiejętności osiągania takiego stanu w dowolnym momencie. Możliwe jest też ćwiczenie uzyskiwania innych stanów i doskonalenie umiejętności zależnych od wieku i potrzeb.

Przykładem treningu wzmacniającego koncentrację jest gra, podczas, której oglądamy samochód ścigający się z innym pojazdem, aby wygrać musimy skoncentrować uwagę na prowadzeniu go: utrzymaniu na właściwym torze, oraz zachowaniu prędkości. Każdy odniesiony sukces nagradzany jest punktami, mózg wrażliwy na pochwały reaguje na wskazówki i uczy się odpowiedniego dla sytuacji funkcjonowania. Efekty odczuwalne są już po pierwszym treningu, powtórzenie go kilka lub kilkanaście razy zapewni utrwalenie ich.

Biofeedback może być z powodzeniem stosowany nie tylko w celu poprawy kondycji psychicznej, ale również w leczeniu schorzeń takich jak nadpobudliwość psychoruchowa, dysleksja, zaburzenia procesu uczenia się. Wspomaga także terapię autyzmu, padaczki i niektórych form upośledzenia. Ta mająca niezwykle szerokie zastosowanie technologia pozwala zwiększyć kontrolę nad własnym ciałem i umysłem, a w konsekwencji pozbyć się stresu, napięcia i negatywnych emocji.

Na podstawie magazynu "Zdrowie"

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:37:11, 10-06-2007 Ewunia

    A ja jednak wolę moje krzyżówki
  • 15:27:54, 10-06-2007 Basia.

    Gram w takie "wyścigi samochodowe", strzelanki itp. Lubię takie gry.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy