Strona głównaEdukacjaSposoby na utrzymanie umysłu i pamięci w dobrej kondycji cz. III

Sposoby na utrzymanie umysłu i pamięci w dobrej kondycji cz. III

Według statystyki na całym świecie na demencję cierpi 24 miliony ludzi. Szacuje się jednak, że w związku ze starzeniem się wielu społeczeństw, liczba ta wzrośnie do 84 milionów do 2040 roku. Eksperci w krajach rozwiniętych i rozwijających się przestrzegają przed prawdziwą „epidemią" różnych form otępienia i wynikających z niej problemów - psychologicznych, społecznych, ekonomicznych. Nie ma co jednak czekać na szeroko zakrojoną profilaktykę promowaną przez władze. Od nas samych wiele zależy. Poniżej przedstawiamy rady ekspertów AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów).
Sposoby na utrzymanie umysłu i pamięci w dobrej kondycji cz. III [© stefanolunardi - Fotolia.com] Jak przekonują uczeni, bez angażowania specjalnych środków każdego dnia możemy ćwiczyć umysł. Niewielkie zmiany w otoczeniu, nowe aktywności, małe modyfikacje w diecie, pogłębianie wiedzy - wszystko to niemal w zasięgu ręki, a może sprawić, że dłużej będziemy cieszyć się pełną sprawnością intelektualną. Oto kolejne wskazówki, jak to osiągnąć:

1. „Co tam panie w polityce?"

Trawestując Wyspiańskiego można by zapytać: „co tam panie w świecie kultury/nauki/literatury/sztuki/mody?" Wiadomo bowiem, że sprawy polityczne nieraz przyprawiają o ból głowy... Nie chodzi tu jednak o określoną dziedzinę, ale o zaznajamianie się z nowymi trendami w przeróżnych dyscyplinach. Bycie „na czasie" aktywizuje odpowiadające za pamięć części mózgu. No i oczywiście daje wiele powodów do dyskusji z rodziną i znajomymi. Socjalizacja jest katalizatorem dla różnych części mózgu i może pobudzić wzrost komórek nerwowych.

2. Wyłącz telewizor i poćwicz grę na instrumencie

Nie musisz być wirtuozem, by gra na instrumencie sprawiała ci przyjemność (choć ze słuchaczami może być różnie...). Jak ustalili badacze, nauka gry na pianinie, gitarze, czy trąbce (rodzaj instrumentu nie ma tu wielkiego znaczenia) obniża ryzyko rozwoju demencji. Co więcej, eliminuje poczucie znudzenia, a warto pamiętać, że stan ten sprzyja atrofii komórek nerwowych.

3. Zapisz się do klubu książki

Będziesz mógł/mogła liczyć tam na nowe znajomości, interesujące dyskusje i „pracę domową" w postaci kolejnej lektury do przeczytania. Częste czytanie zaś ma wpływ na redukcję ryzyka wystąpienia demencji. Poznawanie nowych ludzi także wzmacnia istniejące połączenia nerwowe.

4. Znajdź czas na grę

To nie jest rozrywka limitowana ze względu na wiek. Spędź popołudnie grając w Scrabble, Pictionary (gra w rebusy), czy też Yahtzee (gra w kości). Uważa się, że aktywność tego rodzaju ma wpływ na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia demencji. Wspomniane gry aktywizują obszary mózgu odpowiadające za myślenie strategiczne, myślenie przestrzenne i pamięć.

5. Parlez-vous français?

Do you speak english? Parla l'italiano? Na naukę nigdy nie jest za późno, więc warto znać odpowiedź choćby na jedno powyższych pytań. Uczenie się języków ma wiele atutów, należy tu m. in. aktywizowanie obszarów mózgu odpowiadających za umiejętności językowe i pamięć.

6. Inwestuj w doświadczenia zmysłowe

Chodzi o to, by angażować wszystkie zmysły zapamiętując określone sytuacje. Łatwiej nam przypominać sobie to, do czego zapamiętania potrzebnych było kilka zmysłów.

7. Jesteś porywczy/a? Popracuj nad tym

Zamiast wpadać w gniew i krzyczeć, lepiej daj sobie kilka chwil na ochłonięcie. Stres i permanentna złość mogą przyczynić się do skurczenia „centrów pamięci" w mózgu. Staraj się rozpoznać symptomy poprzedzające silną irytację i ucz się łagodzić stany wzburzenia.

8. Ogranicz sól

Powszechnie wiadomo, że nadciśnienie (a sól ma wpływ na pojawienie się tej dolegliwości) może prowadzić do problemów z sercem, ale okazuje się też, że mniejsza ilość soli w diecie to lepszy dopływ krwi do mózgu i zredukowanie ryzyka demencji.

9. Dobrze jest czasem pogawędzić

Zamiast obejrzenia kolejnego filmu, złap za telefon. Pogawędka z przyjacielem lub znajomym będzie miłą odskocznią od rutynowych zajęć. Poza tym, warto udzielać się towarzysko, to bowiem odpędza depresyjne nastroje, które - obok licznych negatywnych czynników - mogą niekorzystnie wpływać na pamięć.

10. Dowiedz się, jak działają twoje leki

Problemy z pamięcią nie muszą objawów starzenia się, czasem ich przyczyną są pewne medykamenty. Starszej generacji antydepresanty, leki antydiretyczne, leki antyhistaminowe mogą wpływać na eskalację trudności w zapamiętywaniu. Zapytaj swojego lekarza o alternatywę dla wspomnianych środków.

11. Podnieś parę kilogramów


Włącz do swojej aktywności fizycznej elementy treningu siłowego. To pomoże zabezpieczyć komórki mózgu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki i pobudzi wzrost nowych komórek nerwowych. „Zainstaluj" więc obciążniki na kostki i nadgarstki i postaraj się w nich poćwiczyć. Zastosuj też ćwiczenia jogiczne.

12. Wysypiaj się

Badania wykazały, że organizm osób, które permanentnie się nie wysypiają, nie tworzy dostatecznej ilości białka i związków mających wpływ na pracę mózgu. Jeśli nie musisz codziennie rano udawać się do pracy, nie nastawiaj budzika.

13. Sjesta - pożyteczny wynalazek

Sen sprawia zwykle, że organizm wypoczywa. Popołudniowa drzemka wzmocni zdolność koncentracji i funkcjonowanie pamięci. Już 30-minutowy sen przynosi pożyteczne efekty.

14. Na chwilę stań się leworęczny/a

Lub też praworęczny/a, jeśli zwykle wszystko wykonujesz przy użyciu lewej dłoni. Posługiwanie się dłonią, która normalnie pełni tylko rolę pomocniczą, jest bardzo niekomfortowe, ale takie nietypowe zachowanie aktywizuje te obszary mózgu, które rzadziej są używane.

15. Udaj się na wycieczkę po okolicy

Niemal każde miasto i miasteczko się rozrasta. Przespaceruj się po nowo powstającej okolicy. Taka „eksploracja" poszerzy mapę sąsiedztwa, jaką sobie utworzyłeś/aś w głowie. Tego rodzaju spacer przyda wiedzy na temat nowych ulic, sklepów, restauracji i wpłynie na tworzenie się nowych połączeń nerwowych.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:12:52, 09-02-2010 AkademiaNauki

    Odnośnie punktu 5., to zapraszam serdecznie na stronę www.profesjonalista.akn.pl , bardzo atrakcyjna oferta nauki języków (i inne szkolenia) właśnie dla seniorów (po 45rż), dofinansowana przez Unię Europejską. Pamiętajmy, że każdy moment jest dobry żeby coś zmienić i nauczyć się nowych rzeczy
    ... zobacz więcej
  • 21:41:35, 10-02-2010 bronczyk

    A czy to nie ukryta reklama?
  • 16:21:39, 12-02-2010 AkademiaNauki

    Hmm... Powiedziałbym nawet że nie ukryta Myślę jednak, że jest to w nawiązaniu do tematu o którym mogliśmy przeczytać, a szkolenia są dofinansowane z UE, nie jest więc to zwykła komercyjna oferta.

    pozdrawiam
    Lesław Sierocki, Akademia Nauki
  • 15:04:37, 09-12-2016 ~gość: 91.205.90.xxx

    Według mnie człowiek powinien uczyć się całe życie. Jak patrzę na swoją mam, która ostatnio zapisała się na angielski i w ogóle zawsze szuka sobie jakichś zajęć, to nie widzę po niej upływu lat. Zasze jest uśmiechnięta, zdrowa i nawet ubiera się stylowo, ale z lekką nutą szaleństwa. Natomiast teściowa nie lubi wychodzić z domu i wygląda jakby była od mojej mamy starsza o co najmniej 20 lat, a są w tym samym wieku.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy